tani dom

Jak wybudować tani dom?

Wiele osób marzy o tym, by wybudować swój własny, tani dom. Cena tutaj odgrywa często kluczową rolę, bo nie każdego stać na wysoki kredyt albo nie chcemy spłacać hipoteki przez resztę swojego życia. Czy można więc wybudować tani dom? Coraz częściej głównym kryterium wyboru domu, który chcemy wybudować jest jego cena. Powinniśmy jednak wiedzieć, że…

Udostępnij
Share

Wiele osób marzy o tym, by wybudować swój własny, tani dom. Cena tutaj odgrywa często kluczową rolę, bo nie każdego stać na wysoki kredyt albo nie chcemy spłacać hipoteki przez resztę swojego życia. Czy można więc wybudować tani dom?

Coraz częściej głównym kryterium wyboru domu, który chcemy wybudować jest jego cena. Powinniśmy jednak wiedzieć, że można wybudować doskonały, ale tani dom. Trzeba jednak pamiętać o podstawowych zasadach i pójść na kompromisy. Nie zawsze bowiem mieszkanie w bloku jest lepsze od niedużego domu. Jednak zawsze trzeba wziąć pod uwagę pewne czynniki i nie próbować tworzyć niewiarygodnych budowli. W końcu – dom, to dom. Nie kurort luksusowy, nie gigantyczny twór uwzględniający liczne sypialnie, salony, pokój kinowy i bawialnię. No, chyba, że kogoś stać na dom dla księżniczki. Jednak dzisiejszy wpis dedykuję osobom, które do najbogatszych nie należą…

Czy warto brać pod uwagę wyceny w biurach architektonicznych?

To bez wątpienia podstawowy błąd, jaki popełnia większość z nas. Owszem, pracownie architektoniczne, które oferują sprzedaż różnych projektów, często przygotowują podstawowe wyliczenia ich. Jednak różnice w wyliczeniach mogą być spore. Po pierwsze, zależy to od metody obliczenia, wyboru różnych materiałów oraz firmy budowlanej. Większość architektów ma także tendencję do zaniżania tych kosztów – uwierzcie mi, wiem o tym aż zbyt dobrze. Co więcej, z doświadczenia mam wrażenie, że „niektórzy architekci” celowo zaniżają swój kosztorys, aby „nakłonić” kogoś do podjęcia się działania. Później jest już zwyczajnie za późno i trzeba zacząć ogromne zadłużanie się. Nie pokładajmy więc ufności w architektach, ale sami zastanówmy się nad kosztami budowy. Na przykład, do stanu surowego zamkniętego największy koszt to fundamenty i dach. Dlatego też znacznie taniej jest wybudować dom piętrowy o powierzchni np. 100m2 niż parterowy o tej samej powierzchni. Skupmy się więc na zasadach, budowy taniego domu.

Piwnice i fundamenty

Fundamenty, o których już pisałam, to jedne z najwyższych kosztów, jakie napotkamy na budowie. Warto więc rozsądnie podjąć decyzję. Zbytnie cięcie kosztów w tej sferze też nie ma sensu, bo w końcu cały dom ma się utrzymywać na fundamencie. Musi wiec być on stabilny, trwały i dobrze wykonany. Najtańsze i najpopularniejsze są ławy fundamentowe, jednak nie w każdych warunkach terenu można je stworzyć. Jeśli zmuszeni będziemy wykonać płytę fundamentową to powinniśmy się liczyć ze sporymi kosztami, zwłaszcza za robociznę. Materiał plus robocizna mogą wynieść nawet 50 000 zł w przypadku zaledwie 50 m2 płyty. Przynajmniej takie wyliczenia nam zaoferowało kilka firm. Wiele osób marzy o tym, by mieć także piwnicę. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że koszt podpiwniczenia może być zawrotny, a wszystkie pomieszczenia, które chcielibyśmy wykonać w piwnicy możemy stworzyć na poziomie gruntu. Garaż, kotłownia, czy czerpiąc z nieco dawniejszych czasów – ziemianka. Wszystko to możemy zrobić taniej.


Tani dom, a jego bryła

Najtaniej wychodzą domy o prostej bryle. Bez wykuszy, balkonów, wieżyczek, attyk, lukarny i wielu innych elementów wystających czy ozdobnych. Co więcej, taki dom jest też tańszy w eksploatacji, ponieważ niwelujemy wszelkie mostki termiczne. Najlepiej jest wybrać dom w kształcie prostokąta lub kwadratu, bez jakichkolwiek dodatkowych elementów. Najkorzystniej cenowo wychodzi także dom parterowy z poddaszem użytkowym. W jego przypadku nie trzeba wykonywać dodatkowego stropu i pełnej kondygnacji, jak w przypadku domu piętrowego, a także opłaty za taki dom są nieco niższe. Zaś w porównaniu z domem parterowym, można cieszyć się większą powierzchnią, nie wydając przy tym większych kosztów na fundamenty i dach.

Tani dom to rozsądny układ pomieszczeń

Chcąc stworzyć wygodny, ale tani dom, powinniśmy uwzględnić układ pomieszczeń oraz rozlokowanie ich względem stron świata. Ważne w tym jest także nasłonecznienie w ciągu dnia. Jeśli chcemy zaoszczędzić na materiałach, warto usytuować w pobliżu pomieszczenia o podobnych funkcjach. Łazienki, ubikacje i kuchnie powinny być możliwie jak najbliżej siebie, a jeszcze lepiej, gdyby udało się podłączyć do tych samych instalacji. Tworzenie kilku łazienek i kuchni w domu w różnych miejscach wiąże się z koniecznością tworzenia osobnych instalacji wodnych i kanalizacyjnych, a więc wydaniem sporych sum na materiały i robociznę. Podobnie, koszty rosną wraz z tworzeniem kolejnych łazienek, ubikacji czy kuchni. Ograniczmy je więc do naszego minimum. Podobnie też wygląda kwestia z garażem. Wolnostojący jest znacznie droższy w budowie i użytkowaniu niż ten w bryle budynku. Jeśli jednak chcemy naprawdę ciąć koszty, najtańszym wyjściem będzie stworzenie zwykłej wiaty garażowej.

Dach w tanim domu – jak zaoszczędzić?

W wyborze dachu powinniśmy się kierować rozsądkiem. Na etapie projektu warto wybrać taki dach, który nie będzie zbyt drogi, a przy tym nie będziemy skazani na ciągłe odśnieżanie go czy zastój wody. Najlepiej sprawdzi się więc np. dwuspadowy, o dość sporym kącie nachylenia. Wybór powinien dotyczyć tez materiałów, z jakich wykonamy pokrycie. Sama dachówka nie jest aż tak droga, jak wszelkie dodatki, typu gąsiory, dachówki skrajne, rynny itd. mogą zwalić z nóg. Dachy wielospadowe wymagają większej ilości tych elementów, a także mają większa powierzchnię, więc wymagają zastosowania większej ilości materiałów.


Jak nie popłynąć na oknach?

W nowoczesnych projektach bez wątpienia znajdziemy ogromne okna, nietypowe w swoich kształtach, a także sporą ich ilość. To wpływa na bardzo wysoki koszt domu. Z drugiej strony, przecież nikt nie chce domu z malutkimi oknami w niewielkiej ilości, bo jego wnętrze będzie zimne, ciemne i wizualnie ciasne. Dlatego trzeba umieć znaleźć idealną równowagę. Na początek zastanówmy się, czy rzeczywiście wszystkie okna w projekcie są nam potrzebne? Które okna możemy zastąpić innymi, tańszymi? Często okna w nietypowych kształtach czy kolankowe mogą okazać się kosmicznie drogie, a dostępne jedynie na zamówienie. Lepiej więc wybrać inne, w bardziej typowych kształtach, a cena ich znacznie spadnie. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić kilka lub kilkanaście tysięcy, lepiej będzie wybrać okna prostokątne lub kwadratowe, zamiast okrągłych czy trójkątnych. Zrezygnować z narożnych, klejonych okien i poważnie przemyśleć zakup okien przesuwnych. Podobnie wygląda kwestia ceny okien dachowych, które również są znacznie wyższe od okien montowanych w ścianach. Najtańsze są oczywiście okna PCV, zaś kolor okleiny to już znacznie mniej istotna kwestia cenowa.

Elewacja tańszym kosztem

Niemal zawsze elewację wykonujemy już na samym końcu budowy domu. Właśnie wtedy, gdy pozostaje nam już nie wiele pieniędzy. Zdarza się więc, że niektórzy inwestorzy wolą pozostawi ocieplony, ale nieotynkowany dom na kolejny rok z nadzieją, że będą mieli więcej pieniędzy. Jeśli proces będzie się przedłużał, ocieplenie naszego domu zniszczy się. Dlatego warto postarać się o tanią, ale dobrą elewacje, którą zabezpieczymy dom. Zawsze możemy za jakiś czas ją zmienić, jeśli akurat wygramy sporą kasę 😉 Zrezygnujmy więc z wszelkich materiałów ozdobnych do wykończenia, dodatków i ozdób. Na początek zastosujmy zwykły tynk mineralny, a zabawmy się ewentualnie kolorami. Za jakiś czas możemy np. dodać płytki elewacyjne, czy ozdobną sztukaterię.

Tani dom to dom oszczędny i niedrogi w utrzymaniu

Pamiętajmy o tym zawsze, bo nie sztuką jest postawić dom, którego nie zdołamy później utrzymać. Jeśli będziemy zmuszeni wziąć kredyt, by wybudować dom, warto od razu myśleć o cięciu kosztów utrzymania go, bo przecież czekać będzie nas wieloletnie spłacanie zadłużeń. Warto więc wykorzystać instalacje energooszczędne, dobrze ocieplić dom, przemyśleć ciepły montaż okien i drzwi, a także zadbać o odpowiednią izolację. Nie zapominajmy też o kosztach i podatkach. Najtaniej wyjdzie tutaj ponownie dom parterowy z poddaszem użytkowym. W tym przypadku przestrzeń na poddaszu użytkowym obliczamy według PN-70/B-02365 w zależności od wysokości – pow. 2,20 m i większej liczy się w 100%, a wysokości od 1,40 m do 2,20 m liczy się w 50%, zaś mniej niż 1,4 m nie wlicza się wcale. Z kolei według PN-ISO 9836 liczy się zgodnie z powierzchnią podłogi, które dzieli się na dwie części: wysokość od 1,9 m oraz na część poniżej 1,9 m, którą zalicza się do powierzchni pomocniczej.

Podsumowując

Pamiętajmy, że oszczędności możemy szukać na każdym etapie budowy. Najlepiej rozpocząć już od samego etapu projektowania domu. Unikajmy jednak oszczędności na jakości materiałów, które wybieramy. To zawsze się zemści i albo będziemy musieli kupować coś kilka razy, bo będzie się psuło bądź będzie mało wydajne, albo nie zda egzaminu i zakończy się usuwaniem i robieniem od nowa. Dlatego oszczędności powinno się szukać z rozsądkiem. Jeśli nie dysponujemy wielkimi środkami finansowymi, lepiej jest zastanowić się nad tym, co jest nam niezbędne. Czasem musimy iść na pewne ustępstwa i zrezygnować z czegoś. Kompromis pomoże nam stworzyć swoje wspaniałe miejsce na ziemi, na które nie zrujnujemy swojego budżetu na najbliższe 30 lat. Nie starajmy się więc „pokazać” przed innymi, a po prostu zaspokoić swoje własne potrzeby życiowe. To najskuteczniejszy sposób by wybudować idealny, tani dom.
Pamiętajmy także o tym, że taniej możemy postawić dom w szkielecie drewnianym, niż dom murowany. Z kolei absolutnie największe oszczędności da budowa systemem gospodarczym. Robocizna kosztuje zawsze najwięcej. Im więcej zrobimy więc sami, tym taniej postawimy nasz dom!

Na koniec

Pragnę polecić Wam także ciekawą książkę o tym, jak wyszukiwać ekipę budowlaną, jak nie dać się oszukać itd. Praktyczny poradnik, który powinien mieć każdy inwestor.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788394774301″ popover-event=”hover”]Jak się wybudować i nie zwariować[/buybox-widget]

Udostępnij
Share

Podobne wpisy