Budowa domu na działce rolnej

Witajcie 🙂 Zima mocno przystopowała nasze zapędy w kwestiach budowlanych, toteż czas wolny został skutecznie wykorzystany 😉 Dziś chciałabym poruszyć temat budowy domu na działce rolnej. Czy jest to możliwe? Jak to zrobić? O czym nie można zapomnieć? Zapraszam! foto zrobione w google maps 😉 O zakupie działki, zwłaszcza działki rolnej, pisałam już wiele razy,…

Udostępnij
Share

Witajcie 🙂

Zima mocno przystopowała nasze zapędy w kwestiach budowlanych, toteż czas wolny został skutecznie wykorzystany 😉

Dziś chciałabym poruszyć temat budowy domu na działce rolnej. Czy jest to możliwe? Jak to zrobić? O czym nie można zapomnieć?
Zapraszam!

foto zrobione w google maps 😉

O zakupie działki, zwłaszcza działki rolnej, pisałam już wiele razy, tym bardziej, że zakup działki rolnej różni się małe co nieco od zakupu działki np. budowlanej.
Zainteresowanych serdecznie odsyłam do poprzednich wpisów:
tutaj piszę o umowie warunkowej sprzedaży – czyli kiedy już decydujemy się na zakup działki i idziemy do notariusza
tutaj znajdziecie informacje o przeniesieniu własności – kiedy to uda się spełnić wszystkie niezbędne formalności związane z zakupem działki rolnej, a bez których transakcja nie może dojść do skutku.

Dziś poruszę temat tego, czy na działce rolnej można się wybudować.

Przyznam szczerze, że nie jest to zbyt łatwa sprawa.

Kiedy można się wybudować na działce rolnej?

  • jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego (zwykle dostępny online na stronie każdej gminy), dany obszar został przeznaczony na cele mieszkalne. Dzieje się to przede wszystkim wtedy, gdy ziemia na danym terenie ma gorszą klasę, zazwyczaj klasa III i wyżej.
  • jeśli zdołamy zmienić przeznaczenie danej działki w urzędzie, co wiąże się z opłatami, a możliwe jest po pierwsze, gdy klasa gleby posiada numer III i wyżej, po drugie – gdy mamy solidne znajomości…
  • jeśli osoba budująca się jest rolnikiem. Wówczas grunty zabudowane, także w celach mieszkaniowych, pozostają gruntami rolnymi.
W przypadku rolnika sprawa jest jasna, więc nie będę rozpisywać się w tej kwestii.
W przypadku osoby zmieniającej przeznaczenie gruntu, posiadającej znajomości – poradzi sobie bez poruszania przeze mnie tematu 😉

Skupię się więc na osobach, które zakupiły nieruchomość rolną, która w planie zagospodarowania przestrzennego znajduje się na terenach przeznaczonych na cele mieszkalne.

Tutaj najistotniejszą informacją jest, że każdy m2 działki powyżej 500m2 musi zostać opłacony podczas przekwalifikowania gruntu. Tak. Można to obejść 😉
W przypadku odrolnienia całej działki, stosowny urząd określa kwotę, którą będzie trzeba uiszczać przez kolejne 10 lat, raz do roku. W przypadku naszej działki 748m2, wyliczono nam, że w ciągu tych 10 lat zapłacimy łącznie około 6.000zł.

Jak więc to ominąć?
Sposób jest prosty. Składając do urzędu nadzoru budowlanego projekt budowy, należy również złożyć projekt zagospodarowania przestrzennego działki. Ważne, aby w tym projekcie pod zabudowę mieszkalną, dojście do domu, dojazd, garaż i wszelkie sprawy związane z mieszkaniem zmieścić w terenie nie przekraczającym 500m2. 
Pozostały teren należy opisać jako teren wykorzystany na prywatne cele rolne, tzn. na przykład ogródek warzywny. 
Wówczas, za „odrolnienie” naszej działki nie zapłacimy nic.
Ale uwaga! Pani z urzędu twierdzi, że w każdej chwili po oddaniu budowy może przyjść kontrola i sprawdzić, czy nasz teren „rolny” nie został zagospodarowany pod cele mieszkalne. Także warto dobrze rozplanować całą działkę.
Udostępnij
Share

Podobne wpisy