Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument uchwalany przez radę gminy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma na celu określenie przeznaczenia terenu, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu oraz rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Innymi slowy – co, gdzie i dlaczego może zostać wybudowane na danym terenie. Na przykład nie można po środku osiedla domków jednorodzinnych postawić wielkiego bloku…
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to dokument uchwalany przez radę gminy.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma na celu określenie przeznaczenia terenu, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu oraz rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Innymi slowy – co, gdzie i dlaczego może zostać wybudowane na danym terenie. Na przykład nie można po środku osiedla domków jednorodzinnych postawić wielkiego bloku czy wysypiska śmieci. Wszystkie tego rodzaju zasady powinny być określone właśnie w tym dokumencie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawą planowania przestrzeni w danej gminie. Tutaj można dokonać także zmian przeznaczenia gruntów (wymaga później uregulowania stosunku prawnego, wyłączenia gruntu z produkcji rolnej lub leśnej np. odrolnienia działki rolnej na cele mieszkalne itd.).
Po co nam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
Zanim będziemy próbować podjąć ważną decyzję odnośnie wyboru idealnego projektu naszego domu, musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dowiemy się z niego np. że dom powinien być zwrócony wejściem do najbliższej drogi głównej, że dach musi mieć odpowiedni kąt nachylenia, czy też, że nie można stawiać na danym terenie budynków wyższych niż np. 12m wysokości.
Dokument ten będzie nam później niezbędny do złożenia w urzędzie, gdy będziemy starać się o zgodę lub pozwolenie na budowę.
Jak jest u nas?
Dom, który będziemy chcieli wybudować nie może być bliżej od drogi, biegnącej przed naszą działką, niż 18m. Na szczęście sama działka ma 25m, a między działką a drogą jest jeszcze pas zieleni, więc nie powinno stanowić to problemu.
Nie można realizować inwestycji ani budować obiektów, które znacząco wpływają na środowisko. Jest to dość zrozumiałe, w końcu nikt nie chciałby mieszkać np. tuż obok elektrowni czy oczyszczalni ścieków.
Nie można też tworzyć żadnych składowisk i miejsc utylizacji odpadów, obróbki materiałów pylących, parkingów i garaży dla tirów, stacji paliw ani nawet składowisk materiałów budowlanych. To duży plus, bo wolelibyśmy nie mieszkać po sąsiedzku np. ze stacją paliw…
Plan zagospodarowania przestrzennego nakazuje nam, aby projektowany dom nawiązywał pod względem formy i zagospodarowania terenu do budynków istniejących w naszej okolicy. Tak, aby wszystko było miłe i spójne dla oka 😉
Co najmniej 40{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162} działki musi pozostać biologicznie czynna, tzn. nie może być w żaden sposób zabudowana ani utwardzona. Może tam rosnąć trawa, możemy sadzić dowolne rośliny…ważne, aby było życie biologiczne.
Budynek musi liczyć do 12m wysokości, mierząc od gruntu do kalenicy dachu.
Nieruchomość nie może przekraczać 35{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162} powierzchni działki.
Dachy budynków mieszkalnych muszą być co najmniej dwuspadowe, a ich kąt powinien wynosić 30-45 stopni.
Wszystkie te warunki spełnimy bez większych problemów, więc na szczęście nie będzie dla nas żadnych problemów. Cieszy mnie również, że nikt po sąsiedzku nie będzie mógł prowadzić żadnej uciążliwej działalności itp.
Kochani, ponieważ coraz mocniej zbliżamy się do rozpoczęcia całej wielkie akcji realizacji planów, które z resztą musieliśmy już od lat odwlekać i odwlekać – trzymajcie mocno kciuki, proszę 😉 Przydadzą się każde!