poprawić powietrze w domu

Jak poprawić powietrze w domu?

Czy wiesz, w jaki sposób możesz poprawić powietrze w domu i dlaczego jest to tak ważne? Jakość powietrza, którym oddychamy jest bardzo ważna. Czy wiesz dlaczego? Dlaczego tak ważne jest, aby poprawić powietrze w domu i jak można to zrobić? Od czystości powietrza, nasycenia tlenem oraz innymi związkami zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Również to,…

Udostępnij
Share

Czy wiesz, w jaki sposób możesz poprawić powietrze w domu i dlaczego jest to tak ważne? Jakość powietrza, którym oddychamy jest bardzo ważna. Czy wiesz dlaczego?

Dlaczego tak ważne jest, aby poprawić powietrze w domu i jak można to zrobić? Od czystości powietrza, nasycenia tlenem oraz innymi związkami zależy nasze samopoczucie i zdrowie. Również to, czy we wdychanym powietrzu znajdują się jakieś szkodliwe związki lub pyły. Nie należy zatem bagatelizować problemu. Tym bardziej, że to właśnie w domu spędzamy zwykle najwięcej czasu, śpiąc, jedząc, czy wypoczywając.

Co sprawia, że jakość powietrza w domach jest tak zła?

Najczęściej problemem jest kurz, który unosi się w powietrzu i osiada na meblach, sprzętach i różnych przedmiotach w naszych mieszkaniach. Jednak jedynym sposobem, aby usunąć kurz jest regularne odkurzanie i ścieranie go mokrą ściereczką. Jednak i tak nie usuniemy go w całości. W walce z kurzem warto wybierać odkurzacze, które posiadają wbudowane specjalne filtry wysokiej jakości. Dzięki temu nie będą oddawać do pomieszczenia drobinek kurzu, które zasysają. Ponadto, powinniśmy regularnie przecierać podłogi na mokro, bo również pomoże to zwalczyć kurz. Zastanawiasz się jak przyjmować gości bez wstydu? Na przykład zadbać o odpowiedni zapach w domu. Dlatego warto znaleźć naturalne odświeżacze powietrza i korzystać z takich aromatów w łazience, sypialni i salonie.

Suche czy wilgotne powietrze?

Innym, bardzo ważnym czynnikiem, jaki wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie jest prawidłowe nawilżenie powietrza. Zarówno zbyt wysoka wilgotność, jak i zbyt suche powietrze bardzo negatywnie na nas wpływają. Jeśli w pomieszczeniach jest mniej niż 40% wilgotności, znacznie szybciej będą wysuszać się błony śluzowe (w gardle i w nosie), a także spojówki. Z tego powodu możemy mieć przesuszone i bardziej zmęczone oczy oraz ciągły katar. Dodatkowo, wciąż będziemy narażeni na infekcje, z którymi trudno będzie sobie poradzić. Właśnie dlatego powinniśmy utrzymywać wilgotność powietrza w domu na granicy 55-60%. Jest to najbardziej optymalna wartość. Aby ją uzyskać możemy nie tylko regularnie wietrzyć w pomieszczeniach, ale również sięgnąć po nawilżacze, oczyszczacze powietrza i rośliny.

Jak rośliny mogą poprawić powietrze w domu?

Rośliny to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by poprawić powietrze w domu. Bardzo skutecznie pochłaniają wszelkie zanieczyszczenia z powietrza, a także dwutlenek węgla, oddając nam przy tym tlen. Co więcej, rośliny mogą pochłaniać również szkodliwe substancje chemiczne, które są zawarte np. w detergentach stosowanych do sprzątania. Pomagają również w usuwaniu szkodliwego promieniowania, jakie emitują urządzenia elektroniczne. Co więcej, kwiaty uważane są za jedne z najskuteczniejszych sposobów utrzymywania prawidłowego nawilżenia powietrza. Większość z nich pobiera z powietrza nadmiar wilgoci, bądź oddają ją, gdy jest zbyt sucho. Wiele osób docenia rośliny również za to, że skutecznie tłumią hałasy i poprawiają akustykę w pomieszczeniach.

Jakie rośliny wybrać do mieszkania, aby poprawić jakość powietrza?

Jeśli chcemy zadbać o powietrze w naszym mieszkaniu, a przy tym zmniejszyć swój stres i jego skutki, poprawić nastrój domowników, jak i zwiększyć produktywność warto sięgnąć po:

  • bluszcz – skutecznie oczyszcza powietrze, dba o prawidłową wilgotność i jest jednym z najłatwiejszych w uprawie domowej kwiatów
  • dracenę – która pochłania ogromną ilość różnych substancji, które są szkodliwe. Skutecznie oczyszcza powietrze
  • figowiec – znany z tego, że doskonale pochłania wszelkie toksyny i wytwarza duże ilości tlenu
  • paprotka – należy do najbardziej znanych roślin doniczkowych. Nie każdy jednak wie, że doskonale pochłania toksyny z powietrza, wytwarza mnóstwo tlenu, pochłania szkodliwe promieniowanie emitowane przez różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, a także doskonale nawilża powietrze
  • skrzydłokwiat – jest wspaniałą rośliną, która odświeża powietrza, pochłania szkodliwe związki chemiczne z powietrza, a do tego produkuje mnóstwo tlenu, zarówno w dzień, jak i w nocy
  • wężownica – uważana za jedną z najefektywniej pochłaniających dwutlenek węgla roślin i oddających tlen

Nie zapomnij o najważniejszym

Należy podkreślić, że samo sprzątanie i posiadanie kwiatów w domu nie zapewni nam wystarczająco dobrej jakości powietrza. Dlatego ważne jest, aby regularnie wietrzyć. W ten sposób możemy pozbyć się nieświeżego powietrza z mieszkania. Co więcej, wpuścimy trochę tlenu i wilgoci z zewnątrz, a przy tym nie dopuścimy do rozwoju pleśni i grzybów w domu. Wystarczy, że 2 razy w ciągu każdego dnia otworzymy jednocześnie kilka okien na parę minut, aby szybko i intensywnie wymienić powietrze w całym mieszkaniu. Jednocześnie, w ten sposób nie wychłodzimy wnętrza.

Udostępnij
Share

Podobne wpisy