sprzątanie domu

Sprzątanie domu, czyli zaczynamy wiosenne porządki

Sprzątanie domu może i jest czymś absolutnie naturalnym i regularnie wykonywanym, jednakże wiosenne prządki warto wykonać w sposób szczególny. Sprzątanie domu wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy kilka sprytnych trików, a z pewnością zdołamy wysprzątać cały dom na błysk. W dodatku, możemy to zrobić w sposób ekologiczny, ekonomiczny i naturalny. Wiosna wisi w powietrzu…

Udostępnij
Share

Sprzątanie domu może i jest czymś absolutnie naturalnym i regularnie wykonywanym, jednakże wiosenne prządki warto wykonać w sposób szczególny.

Sprzątanie domu wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy kilka sprytnych trików, a z pewnością zdołamy wysprzątać cały dom na błysk. W dodatku, możemy to zrobić w sposób ekologiczny, ekonomiczny i naturalny.

sprzątanie domu
shutterstock

Wiosna wisi w powietrzu

Sprawdziłam pogodę długoterminową i zapowiada się, na stopniowe nadejście wiosny! Minusowe temperatury już nie wrócą, a słonecznych dni ma przybywać. Coś wspaniałego, prawda? Ja ten czas zamierzam przeznaczyć na sprzątanie domu. A uwierzcie mi – roboty mam zawsze mnóstwo. Na co dzień sprzątanie odbywa się u nas raczej tradycyjnie. Jednakże, raz na kilka dobrych tygodni odprawiamy czary, przeganiamy pająki nawet z najdalszych kątów, a szafy lśnią nawet od spodu. Jak się zabrać za sprzątanie domu, aby się nie przemęczyć? Przede wszystkim – powinniśmy podzielić się zadaniami ze wszystkimi domownikami. Dzięki temu praca pójdzie sprawnie i szybko.

Sprzątanie domu zaczynam od kuchni

  1. Wszystkie szafki warto wysprzątać od wewnątrz. W tym celu opróżniamy je z zawartości i dokładnie myjemy. Do czyszczenia wnętrza szafek warto wykonać domową pastę z sody oczyszczonej i odrobiny wody.
  2. Kolejnym krokiem powinno być umycie górnej części szafek i ich frontów. Również przy zastosowaniu takiej pasty.
  3. Tłuszcz i osady z gotowania, które osadziły się na okapie możemy doczyścić przy zastosowaniu octu.
  4. Aby pozbyć się osadu i kamienia ze zlewu, również pomocny będzie ocet.
  5. Piekarnik i płytę gazową możemy doczyścić przy użyciu szmatki nasączonej octem lub pasty z sody oczyszczonej. Pomogą usunąć każdy rodzaj brudu.
  6. Wnętrze lodówki możemy śmiało umyć z zastosowaniem sody oczyszczonej. Nie tylko usunie brud, ale także pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Myjąc lodówkę pamiętajmy o wszystkich jej zakamarkach i uszczelkach. Tam często osadza się nie tylko brud, ale także bakterie i zarazki.
  7. Warto także pamiętać o umyciu zmywarki. Filtr i śmigła myjące należy zdjąć i dokładnie umyć w ciepłej wodzie. Następnie należy zająć się jej uszczelkami, które również w przypadku zmywarki są bardzo problematycznym miejscem,w którym zbiera się tłuszcz i zarazki.
Sprzątanie domu
shutterstock

Sprzątanie domu, czyli szorujemy łazienkę

  1. Do skutecznego posprzątania łazienki warto wykorzystać cudowną moc octu spirytusowego oraz sody oczyszczonej połączonej z wodą utlenioną. Z pewnością pomogą pozbyć się wszystkich zarazków i bakterii, a przede wszystkim pomogą skutecznie doczyścić brud, osad i kamień.
  2. Umywalkę, wannę i toaletę warto umyć przy użyciu właśnie octu. Nie tylko usuwa kamień i osad, ale także wszelkie zarazki, bakterie i wirusy, a także grzyby i pleśnie, które lubią wilgotne środowisko i chętnie rozmnażają się w tych okolicach.
  3. Idealnie czyste drzwi od kabiny prysznicowej będą wtedy, gdy umyjemy je octem z dodatkiem ciepłej wody. Następnie należy całość spłukać i wypolerować powierzchnię. Podobnie możemy postąpić z lustrem w łazience.
  4. Fugi doczyścimy pastą zrobioną z octu i wody utlenionej. Pastę nakładamy na kilka minut na fugi. Później szorujemy je przy użyciu starej szczoteczki do zębów. Fugi należy czyścić przed myciem kafelek, aby nie zabrudzić ich ponownie.
  5. Mycie kafli łazienkowych będzie znacznie łatwiejsze, jeśli zagotujemy wrzątku i wylejemy do zatkanego kurkiem zlewu. Powstała para wodna osadzi się na płytkach i zwilży je. Brud odmoknie i będzie łatwy do usunięcia. Szybkie umycie kafli bez pozostawiania smug zagwarantuje mop płaski, nasączony wodą z octem.

Sprzątanie domu, czyli zabieramy się za salon i sypialnie

sprzątanie domu
shutterstock
  1. Na początek warto zadbać o fronty mebli. Doczyścimy nawet odciski palców, jeśli wykorzystamy do tego płyn do mycia szyb i zwinięte w kulkę stare rajstopy.
  2. Sprzęt RTV przyciąga najwięcej kurzu. Aby temu zapobiec, warto nalać wodę do miski i dodać do niej kilka kropel płynu do płukania tkanin. Lekko zwilżoną szmatką przecieramy cały sprzęt. Zapobiegnie to elektryzowaniu się urządzeń i sprawi, że kurz nie będzie się tak bardzo osadzał na nich.
  3. Jeśli masz w domu papierowe abażury lamp, najpierw je odkurz, a następnie zabrudzenia wymaż gumką do mazania lub miąższem z chleba.
  4. Jeśli masz odkurzacz workowy, najpierw wymień worek na świeży. Najlepiej wybrać taki worek do odkurzacza, który zapewni najlepszą filtrację i nie pozwoli na wydmuchiwanie zanieczyszczeń ponownie do powietrza. Wówczas można bardzo dokładnie odkurzyć każdy kąt, także te przy suficie.
  5. Zabrudzenia na obiciu kanapy czy fotela raz-dwa usuniesz przy użyciu preparatów do czyszczenia tapicerki samochodowej.
  6. Panele podłogowe należy myć zgodnie z kierunkiem ich położenia. Dzięki temu nie będą powstawały widoczne smugi.
sprzątanie domu
shutterstock

Sprzątanie domu nie musi być trudne

Wystarczy, że wykorzystamy do tego najlepsze i najskuteczniejsze środki czyszczące, które jednocześnie będą naturalne i ekologiczne. Dzięki temu nie będziemy zanieczyszczać wnętrza domu chemicznymi specyfikami, które mogą negatywnie wpływać na nasz układ oddechowy. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy w domu mieszka alergik. Ponadto, jeśli zaplanujemy wiosenne porządki na kilka dni, z pewnością zdołamy przebrnąć przez cały proces sprzątania bez zbędnego zmęczenia i odcisków na dłoniach.

P.S.

Zawsze do sprzątania wkładajcie rękawiczki. Nawet w przypadku naturalnych środków czyszczących, skóra naszych dłoni narażona jest na silne działanie różnych substancji. Długi czas narażenia na wilgoć także wpływa negatywnie. Jeśli jednak do sprzątania włożymy rękawiczki, a po zakończonych porządkach umyjemy ręce i nałożymy na ich skórę nawilżający, regenerujący balsam, unikniemy nieprzyjemnych podrażnień i szorstkiej skóry dłoni.

Wszystkie zdjęcia dzięki uprzejmości użytkownika shutterstock Selano

Jakie są Wasze triki na szybkie wiosenne porządki?



Udostępnij
Share

Podobne wpisy