cień w ogrodzie

Jak stworzyć cień w ogrodzie? Wpis inspirowany

Marzysz, aby stworzyć idealny cień w ogrodzie? Oto kilka wskazówek, jak możesz to zrobić w wygodny i niedrogi sposób. W dodatku, możesz dobrać odpowiedni styl i rodzaj źródła cienia. Jak? Cień w ogrodzie to bardzo ważna przestrzeń, w której zarówno człowiek, jak i niektóre zwierzęta mogą schować się przed zbyt silnym nasłonecznieniem. W jaki sposób…

Udostępnij
Share

Marzysz, aby stworzyć idealny cień w ogrodzie? Oto kilka wskazówek, jak możesz to zrobić w wygodny i niedrogi sposób. W dodatku, możesz dobrać odpowiedni styl i rodzaj źródła cienia. Jak?

Cień w ogrodzie to bardzo ważna przestrzeń, w której zarówno człowiek, jak i niektóre zwierzęta mogą schować się przed zbyt silnym nasłonecznieniem. W jaki sposób można stworzyć ciekawy zakątek, z którego z wielką przyjemnością będziemy korzystać? Oto kilka prostych porad.

Po pierwsze – rośliny

Z pewnością wiesz, że rośliny dostarczają nam cienia. Jednakże, stworzenie wygodnej przestrzeni pod drzewem nie jest takie proste. Przede wszystkim, wymagać będzie drzewa o odpowiedniej wielkości. To zaś generuje spore koszty. Oczywiście, posadzenie drzewa w ogrodzie ma wiele zalet, jak choćby oczyszczanie powietrza, stworzenie domu i schronienia dla zwierząt (ptaków, owadów, czy nawet wiewiórek), czy regulacje poziomu wody w gruncie. Niestety, ma też pewne wady. Nie jesteśmy w stanie przesadzać drzewa w razie potrzeby, a cień będzie rzucany zawsze w obrębie jednego miejsca w ogrodzie.

Po drugie – pergole i markizy, jako doskonały cień w ogrodzie

Największą ich wadą jest to, że nie są naturalne. Jednak posiadają również całą masę zalet. Przede wszystkim, są trwałe. Markizy wykonane z wysokiej jakości materiałów będą służyć nam przez wiele lat. Dodatkowo, mają nowoczesny i wyjątkowo piękny wygląd. Możemy dobrać kolor stelażu, czy materiały, z jakiego stworzone jest zacienienie. Co więcej, markiza może być stawiana w dogodnym miejscu, a w razie potrzeby możemy ją po prostu złożyć. W ten sposób, jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli usunąć cień w ogrodzie lub zmienić jego miejsce. To zdecydowanie bardziej wygodny sposób, niż przesadzanie dużego drzewa. Zaś możliwość dobrania koloru i wzoru poszczególnych elementów markizy sprawi, że będzie to niezwykle wygodna i stylowa forma ochrony przed słońcem.

cień w ogrodzie
fot. European Rolling Shutters (flickr, CC BY 2.0)

Jak stworzyć cień w ogrodzie?

W zależności od stylu ogrodu i domu, sami możemy decydować, jak mają wyglądać poszczególne jego części. Podczas planowania pamiętajmy, aby rośliny czy przedmioty w ogrodzie nie stanowiły przeszkody dla innych roślin, przedmiotów, czy sąsiednich ogródków. Dodatkowo pamiętajmy, że możemy dowolnie dobierać wszystkie elementy w swoim ogrodzie, aby stworzyć piękny i komfortowy zakątek. Dzięki temu, jeszcze chętniej będziemy spędzać czas w ogrodzie, ciesząc się jego urokami i wygodą, jaką nam zapewni.

Udostępnij
Share

Podobne wpisy