Wyprawka dla szczeniaka – od czego zacząć?
W Radosnej Chacie niebawem pojawi się nowy członek rodziny 🙂 Mały Jack Russell Terrier, dla którego będzie potrzebna wyprawka dla szczeniaka. Zdecydowaliśmy się na zakup kolejnego pieska do naszej hodowli. Tym razem będzie to pies, z aspiracją na Reproduktora. Tata naszego szczeniaka został importowany z Hiszpanii. Wcześniejsi przodkowie pochodzili z Czech, Rosji, Francji i Szwecji. Mama przyjechała…
W Radosnej Chacie niebawem pojawi się nowy członek rodziny 🙂 Mały Jack Russell Terrier, dla którego będzie potrzebna wyprawka dla szczeniaka.
Zdecydowaliśmy się na zakup kolejnego pieska do naszej hodowli. Tym razem będzie to pies, z aspiracją na Reproduktora.
Tata naszego szczeniaka został importowany z Hiszpanii. Wcześniejsi przodkowie pochodzili z Czech, Rosji, Francji i Szwecji. Mama przyjechała do nas z Rosji, a jej poprzedni przodkowie wywodzili się z Finlandii, Holandii, Szwecji i Nowej Zelandii. Dopiero nasz malec jest urodzony w Polsce, a wszyscy jego przodkowie pochodzą zza granicy.
Wyprawka dla szczeniaka
Do dzisiejszego wpisu zostałam zainspirowana przez internetowy sklep zoologiczny Nasze Zoo. Odpowiednia wyprawka dla szczeniaka nie ominie żadnego właściciela czworonoga. Jak się za nią zabrać? Co będzie najpotrzebniejsze na początek? Oto kilka podstawowych informacji.
Na wstępie ważna informacja. Zakupów nie musimy robić w sklepie stacjonarnym. Ja wszystko dla psów kupuję przez internet, z wysyłką do domu, wychodzi taniej niż w specjalistycznych sklepach z artykułami dla zwierząt. Zakupy natomiast można zrobić spokojnie, bez pośpiechu, dokładnie zastanawiając się, co nam potrzebne.
Wyprawka dla szczeniaka – ale…gdzie ja będę spał?
Każdy pies powinien mieć swoje legowisko. Swój azyl, gdzie może czuć się bezpiecznie, gdzie może spać, odpocząć, wyciszyć się. Oprócz walorów estetycznych dla właściciela – najważniejsza jest wygoda. Jeśli macie psa, który z reguły jest czysty, nie biega błocie, kałużach itd., można pokusić się o wygodny i uroczy kącik do spania wykonany z miłego materiału (zdj. 1). Jeśli jednak nasz pies to wulkan energii, np. Jack Russell Terrier – osobiście doradzam posłanie z materiału, który łatwo można wyczyścić (zdj. 2). Najważniejsze, aby legowisko było odpowiedniej wielkości. Mały pies nie potrzebuje zbyt wiele miejsca, ale zarówno mały jak i duży pies musi mieć możliwość wygodnie ułożyć się i spać nie wypadając ze swojego „łóżka”.
naszezoo.pl, legowisko (1) naszezoo.pl legowisko (2)
Wyprawka dla szczeniaka – czas na spacer!
Każdy pies kocha spacerować. Jako właściciele, powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi maximum bezpieczeństwa podczas spaceru. Osobiście nie jestem zwolenniczką obroży, chyba że w formie ozdoby, bądź dla starszego, spokojniejszego psa. Jeśli zaś chodzi o Jack Russell Terrier, szelki to podstawa! Pamiętajmy jednak, że szelki muszą być na tyle miękkie, aby dawały komfort noszenia ich i nie wrzynały się nigdzie. Nie mogą opierać się na stawach, aby nie uszkadzały ich. Materiał musi być przewiewny, aby pies nie przegrzewał się w nich. Smycz zwykle wystarczy najprostsza. Rozwijane mają to do siebie, że szybko się psują. Warto jednak dołożyć kilka złotych i kupić smycz odblaskową, tak dla bezpieczeństwa. Pamiętajmy także o adresówce, na wypadek, gdyby pies się zgubił, a także o breloczku z pojemnikiem na worki na odchody.
naszezoo.pl, akcesoria dla psów naszezoo.pl, akcesoria dla psów
Wyprawka dla szczeniaka – czas coś jeść…
Najlepsza karma dla psa to temat – rzeka. Jednakże, bez względu na to, czy wybierzemy suchą czy mokrą karmę, czy będziemy psu gotować czy też wprowadzimy dietę BARF – starajmy się, by karma była możliwie najwyższej jakości i zawierała możliwie najwięcej mięsa. Kości, mączka kostna, odpady mięsne…nie są zbyt dobrym wyborem. Co do miski – najlepiej sprawdzają się zwykłe, proste miski, łatwe do umycia, nie zbyt wysokie, nie na podwyższeniu, ale zdecydowanie podgumowane od spodu. Dzięki gumie miska nie będzie przesuwać się po podłodze, pies nie będzie musiał jej „gonić” i jest szansa, że nie ubrudzi połowy domu 😉
Wyprawka dla szczeniaka – pielęgnacja
Bez względu na wiek i rasę psa, zawsze warto zainwestować w szampon dla psów (najlepiej od razu). Nigdy nie wiemy, kiedy podczas spaceru nasz pupil uzna, że zapach jest wart utrwalenia i wytarza się w czymś…lekko mówiąc odrzucającym. Nadrzędną zasadą jest, aby wybrać szampon dla psa i nie decydować się na kąpiel w kosmetykach dla ludzi (włącznie z mydłem szarym). Jest to podyktowane różniącą pH skóry człowieka i psa (i ewentualnymi następstwami, jak uczulenie, swędzenie i drapanie się). Szczotki, grzebienie i cała masa akcesoriów do pielęgnacji psiej sierści jest niezbędna, zwłaszcza gdy chcemy zachować w domu czystość. Regularna pielęgnacja psiej sierści, wyczesywanie jej i usuwanie wypadających włosków zapewni nam większą czystość w domu, a psu zdecydowanie poprawi komfort życia.
Wyprawka dla szczeniaka – pobawmy się
Na koniec najważniejszy temat dla każdego szczeniaka – zabawa. Najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować przy wyborze zabawek dla psa, jest bezpieczeństwo. Jeśli zabawka ma małe elementy, łatwe do odgryzienia – lepiej z niej zrezygnować. Warto zainteresować się gryzakami, również wśród przysmaków,(pamiętajmy, że szczeniak podczas wymiany uzębienia będzie dużo gryzł. Od nas zależy, czy pogryzie kostki i gryzaki, czy też nasze najnowsze buty). Nie zapominajmy także o kultowych piłkach – niemal każdy psiak skusi się na bieganie za nią 😉
To wszystko, co będzie nam niezbędne podczas pierwszych dni w domu z nowym psem. W tym czasie obserwujmy naszego pupila, przyglądajmy się jemy i reagujmy na wszystkie znaki, które dostrzeżemy. Warto psa wychowywać od samego początku, ale i zapewniać wszystko, co niezbędne.
Powodzenia!