uprawa borówki

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie

Czy wiesz, że uprawa borówki amerykańskiej jest możliwa nie tylko w ogrodzie lub sadzie, ale również na balkonach i taras? Wśród wielu odmian bez trudu znajdziemy takie, które będą spełniać nasze wymagania. Ale jak ją sadzić i dbać o krzew? Wiele osób sądzi, że uprawa borówki amerykańskiej jest trudna i wymagająca. Jednak nie jest to…

Udostępnij
Share

Czy wiesz, że uprawa borówki amerykańskiej jest możliwa nie tylko w ogrodzie lub sadzie, ale również na balkonach i taras? Wśród wielu odmian bez trudu znajdziemy takie, które będą spełniać nasze wymagania. Ale jak ją sadzić i dbać o krzew?

Wiele osób sądzi, że uprawa borówki amerykańskiej jest trudna i wymagająca. Jednak nie jest to zgodne z prawdą. Okazuje się bowiem, że jeśli tylko zapewnimy krzewom odpowiednie warunki, odwdzięczą się nam wspaniałym wzrostem, odpornościom na warunki atmosferyczne i choroby, ale przede wszystkim obfitością owoców.

Właściwości borówki amerykańskiej – dlaczego warto ją jeść?

Borówka amerykańska jest dość dorodną jagodą o wyjątkowym, słodkim smaku. Jednak oprócz samego smaku, owoc ten ma szereg właściwości. Jakich? Przede wszystkim poprawia pamięć. Jest cennym źródłem flawonoidów, które odwracają skutki starzenia się komórek. Ponadto, owoc ten pomaga zmniejszyć ryzyko nadciśnienia. Regularne spożywanie owoców borówki amerykańskiej zapobiega marskości wątroby i pomaga w zwalczaniu komórek rakowych. Dodatkowo, wspomaga pracę oczu i całego układu pokarmowego. Jak więc widać, warto regularnie spożywać choć kilka owoców borówki, aby cieszyć się zdrowiem na długo.

uprawa borówki
fot. Sue Thompson (flickr, CC BY-ND 2.0)

Uprawa borówki amerykańskiej

Niestety, w sklepach cena tych owoców potrafi zaskoczyć. Dlatego, jeśli jesteś posiadaczem ogródka, tarasu lub balkonu – koniecznie pomyśl o posadzeniu tego krzewu. Jeśli zapewnisz roślinie odpowiednie warunki – z pewnością odwdzięczy się pysznymi owocami. Jak powinna więc wyglądać uprawa borówki?

Stanowisko

Borówka amerykańska preferuje słoneczne miejsca, w których owoce mogą dojrzewać i stawać się niezwykle słodkie. Jednocześnie, miejsce to powinno być osłonięte od wiatru. Jeśli decydujesz się na posadzenie borówki na balkonie lub tarasie, pomyśl o parawanie lub pergoli, która zapewni roślinie ochronę.

Podłoże

To prawdopodobnie najistotniejsze, co musimy zapewnić borówce do odpowiedniego wzrostu. Gleba musi być lekka, przepuszczalna i koniecznie o niskim pH 3,8-4,8. Ważne, by była bogata w składniki mineralne i próchnicę. Ponadto, należy zadbać o właściwe odprowadzenie nadmiaru wody, gdyż borówki nie lubią miejsc, gdzie w podłożu gromadzi się jej nadmiar.

Nawożenie i podlewanie

Pamiętajmy także, że borówka amerykańska ma płytki system korzeniowy. Z tego powodu należy dbać o to, by była regularnie podlewana. Ponadto, warto stosować dedykowane nawozy do borówek, aby pięknie rosły, były zdrowe i odporne na choroby i szkodniki, jak również obficie owocowały.

Uprawa borówki na balkonach i tarasach

Nie brakuje miłośników tych owoców, czego nie można już powiedzieć o odpowiednich miejscach. Rzeczywiście, nie każdy z nas posiada ogródek, w którym można posadzić ten krzew. Jednak nic straconego. Wśród wielu ciekawych odmian borówki amerykańskiej można znaleźć również takie, które z powodzeniem można uprawiać w dużych donicach na balkonie czy tarasie. Przy odpowiednim przycinaniu, uprawa borówki w donicy nie będzie stanowić problemu. Powodzenia!

Wpis powstał przy współpracy z https://www.podoslonami.pl/

Udostępnij
Share

Podobne wpisy