Udar cieplny i słoneczny. Nie daj się!
Mam wrażenie, że w tym roku jakoś tak wiosna o nas zapomniała. Było zimno i mroźno, chwila oddechu i nagle absurdalne upały. Spójrzmy prawdzie w oczy – my, Polacy, nie do końca przywykliśmy do takiego skwaru i nie zawsze wiemy, jak zachowywać się bezpiecznie. Dlatego udar cieplny jest dla nas takim zagrożeniem. Ale czym właściwie…
Mam wrażenie, że w tym roku jakoś tak wiosna o nas zapomniała. Było zimno i mroźno, chwila oddechu i nagle absurdalne upały. Spójrzmy prawdzie w oczy – my, Polacy, nie do końca przywykliśmy do takiego skwaru i nie zawsze wiemy, jak zachowywać się bezpiecznie. Dlatego udar cieplny jest dla nas takim zagrożeniem. Ale czym właściwie jest?
Człowiek jest istotą stałocieplną. Przez cały rok, bez względu na to, jaka za oknem panuje pogoda i temperatura, nasz organizm stara się utrzymać temperaturę 37 stopni. Kiedy temperatura ta rośnie, mamy do czynienia z gorączką i stanem zapalnym lub chorobą, przed którą organizm chce nas chronić. Ta równowaga temperaturowa jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia i życia. Dlatego też w okresie upałów grozi nam udar cieplny.
Udar cieplny – co to jest?
Udar cieplny to nic innego, jak silne przegrzanie organizmu. Kiedy zbyt długo przebywamy w miejscu o wysokiej temperaturze, nasz organizm może mieć problemy z chłodzeniem się. Wówczas dochodzi do udaru cieplnego, któremu dodatkowo sprzyja słaba wentylacja takiego pomieszczenia. Warto także zaznaczyć, że zdecydowanie szybciej udar cieplny może dosięgnąć osoby starsze, dzieci oraz osoby przewlekle chore. Jest on bardzo niebezpieczny nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia. Co roku zabija nawet kilkaset osób.
Jakie są objawy udaru cieplnego?
Objawy udaru dostrzegamy zwykle wtedy, gdy już nas dosięgnie. Należą do nich przede wszystkim:
- ból głowy
- mdłości, wymioty
- zimna skóra i dreszcze
- podwyższona temperatura
- omdlenia
- ogólna słabość i ociężałość,
- szum w uszach
- zawroty głowy
- zaburzenie rytmu serca
- krwotok z nosa (dotyczy szczególnie dzieci i osób starszych).
Jeśli dostrzeżemy u siebie lub naszych bliskich takie objawy, należy natychmiast reagować!!! Objawy te nie muszą występować jednocześnie, mogą się coraz bardziej nasilać, a brak odpowiedniej reakcji może spowodować, że człowiek z udarem cieplnym może nawet umrzeć.
Czym jest udar słoneczny?
Udar słoneczny jest często mylony z udarem cieplnym. W rzeczywistości, słoneczny jest odmianą cieplnego. Nazywany często porażeniem słonecznym jest wynikiem długotrwałego przebywania na bezpośrednim słońcu. Np. wtedy, gdy jesteśmy nad wodą, cały dzień opalając się w najsilniejszym słońcu, bądź spacerując po mieście. Jeśli dodatkowo nie zadbamy o nakrycie głowy, naczynia krwionośne rozszerzają się i następuje bardzo silny dopływ krwi do mózgu. To zaś powoduje bardzo ciężkie skutki w naszym układzie nerwowym, a powrót do zdrowia może trwać bardzo długo. Objawy udaru słonecznego są bardzo podobne co udaru cieplnego, a pojawić mogą się nawet do 10 godzin od zejścia ze słońca.
Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym i słonecznym
Niemal zawsze, gdy pojawią się objawy udaru słonecznego czy cieplnego i powinniśmy wezwać pomoc lekarską. Jeśli mamy taką możliwość, możemy także samodzielnie wybrać się do lekarza czy najbliższego szpitala. Ważne jednak, by tego nie bagatelizować. Ponadto, powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki:
- Zabrać osobę poszkodowaną w zacienione, dobrze wentylowane miejsce. Nie chodzi o zupełny przeciąg, ale niech będzie dopływ świeżego powietrza
- Warto także, aby osoba z udarem leżała na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, jak przy omdleniach
- Jeśli taka osoba ma na sobie dużo ciepłych ubrań (np. robotnicy, kominiarze itd), warto zdjąć część z nich, aby skóra mogła łatwiej odprowadzać gorąco
- Ważne jest nawadnianie, w niewielkich ilościach bardzo często
- Na czole i karku można ułożyć lekko zwilżone kompresy, ręczniki itd
Jak unikać udarów?
- Przede wszystkim, wychodząc z domu nie zapominajmy o nakryciu głowy.
- Unikać aktywności fizycznej, którą najlepiej przełożyć na wczesny poranek lub późny wieczór
- Nosić lekkie, przewiewne ubrania
- Unikać przebywania na słońcu pomiędzy godziną 11.00, a 16.00
- Bardzo dużo pić
- Jadać lekkostrawne posiłki, zupy, owoce i warzywa
- Unikać także alkoholu