Sucha karma dla psa, a zdrowe zęby i kości
Sucha karma dla psa powinna dostarczać zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Od ich zależy, czy pies będzie cieszył się zdrowiem, czy zacznie chorować. Sucha karma dla psa dostępna jest w każdym sklepie, od zwykłego marketu, po sklepy zoologiczne. Również w internecie mamy bardzo szeroki wybór. Jak więc rozpoznać dobrą karmę, która zadba o…
Sucha karma dla psa powinna dostarczać zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Od ich zależy, czy pies będzie cieszył się zdrowiem, czy zacznie chorować.
Sucha karma dla psa dostępna jest w każdym sklepie, od zwykłego marketu, po sklepy zoologiczne. Również w internecie mamy bardzo szeroki wybór. Jak więc rozpoznać dobrą karmę, która zadba o zdrowie naszego pupila? Przede wszystkim, należy wziąć pod uwagę nie cenę, ale zawartość składników odżywczych. W karmie musi znaleźć się łatwo przyswajalne białko, drogocenne tłuszcze zwierzęce i węglowodany. Poza tym, niezbędne będą również witaminy i minerały, od których zależy przyswajanie składników odżywczych, prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zdrowie psa.
Sucha karma dla psa, a minerały w diecie
Minerały, do których zaliczyć możemy fosfor, wapń, potas sód, czy magnez są niezwykle ważne w diecie każdego zwierzęcia, w tym również psa. Codzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały uzależnione jest jednak od gatunku, zwierzęcia, rasy, wielkości, płci, wieku, szybkości wzrostu, stanu zdrowia, zdolności produkcyjnych, czy choroby, na którą cierpi zwierzę. Wzrost tego zapotrzebowania obserwujemy np. podczas wzrostu, wykonywania ciężkiej pracy, ale również w okresie ciąży i laktacji. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nadmiar, tak jak i niedobór, może być bardzo szkodliwy dla organizmu.
Sucha karma dla psa, a zdrowe i mocne kości i zęby
Dla zdrowych, mocnych kości i zębów psa niezbędny jest, tak jak w przypadku ludzi, wapń. Kości zwierzęcia składają się w ponad połowie ze związków wapnia i fosforu, które odpowiadają między innymi za twardość kości i ich odporność na uszkodzenia, zwłaszcza mechaniczne. Jakiekolwiek zaburzenia w tych ilościach mogą przyczynić się do bólu, chorób układ kostnego i częstszych złamań kończyn. Niedobory fosforu u psów praktycznie nie występują, czego nie można już powiedzieć o niedoborach wapnia. Tym bardziej, że zbyt duża ilość i przyswajalność fosforu również negatywnie wpływa na ilość wapnia, który jest zwyczajnie wypłukiwany z organizmu psa.
Sucha karma dla psa nie powinna zawierać m.in. fosforanów organicznych (trifosforany, polifosforany) co ogranicza wchłanianie wapnia i zaburza wewnętrzną równowagę pomiędzy fosforem, a wapniem. Jeśli jednak decydujemy się na żywienie psa gotową, pełno porcjową karmą, nie należy dodatkowo stosować żadnej suplementacji witaminami. Kiedy sprawdzimy skład takiej karmy okaże się bowiem, że zawierać powinna ona wystarczającą ilość witamin i minerałów, dobrze zbilansowanych, które łatwo możemy przedawkować, jeśli zdecydujemy się na dodatkową suplementację.
Sucha karma dla psa, a ilość wapnia
Wapń w diecie psa jest bardzo ważna. Jego niedobór powoduje przede wszystkim demineralizację kości i zębów, a to z kolei prowadzi do ich znacznego osłabienia. Warto również wiedzieć, że wapń nie tylko jest budulcem kośćca, ale również bierze udział w międzykomórkowym przekazie informacji, a także uczestniczy w krzepnięciu krwi. Aż 99{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162} całego wapnia w organizmie znajduje się w kościach i zębach, a zaledwie 1{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162} we krwi. Jak już wspomniałam wcześniej, nadmiar fosforu wypłukuje wapń z kości. Za jego lepszą przyswajalność i wchłanianie przez organizm odpowiedzialna jest natomiast witamina D. Bez niej, z pewnością organizm nie przyswoi tak dużej ilości wapnia.
Jeśli w organizmie psa będzie zbyt mało wapnia, w pierwszej kolejności ucierpią na tym jego zęby. Pojawią się choroby przyzębia, bolesność i ich wypadanie. Następnie, pies zacznie cierpieć z powodu chorób kręgosłupa, a także kości długich. Mogą pojawić się przede wszystkim: bolesność i cierpienie, niechęć do ruchu, kulawizna, a także złamania. Suki w okresie reprodukcyjnym mogą zaś cierpieć z powodu tężyczki poporodowej.
Sucha karma dla psa, a fosfor
Fosfor jest również ważnym elementem budującym kości i zęby. Ponadto, jest składnikiem kwasów nukleinowych DNA i RNA, uczestniczy w procesach energetycznych, a także reguluje równowagę kwasowo-zasadową. Fosfor znajduje się w dość dużych ilościach w mięsie, jajach, produktach zbożowych i nabiałowych. Fosfor doskonale przyswaja się w niskiej obecności wapnia, wraz ze wzrostem tego pierwiastka, zmniejsza się wchłanianie fosforu. Oczywiście, również w tym przypadku niedobór, tak jak i nadmiar fosforu może okazać się opłakany w skutkach. Gdy fosforu jest zbyt wiele może dojść do uszkodzenia nerek, zwapnienia tkanek miękkich i utraty twardości kości. Jeśli jednak podaż fosforu będzie zbyt niska można zaobserwować brak apetytu, wolniejsze tempo wzrostu, pogorszenie się kondycji sierści, częste złamania kości, a także wzrost ryzyka krzywicy.
Właściwy stosunek wapnia do fosforu
Jak widać, oba te pierwiastki są niezwykle ważne w diecie zdrowego psa. Ich zbyt duża ilość nie tylko może być szkodliwa, ale może również doprowadzić do zmniejszenia się ilości tego drugiego. Z tego powodu należy bardzo odpowiedzialnie podawać zwierzętom wszelkie suplementy diety, a także rozsądnie wybierać karmę. W przeciwnym razie możemy narobić naszemu pupilowi wiele krzywdy…