Styl industrialny – krótki przewodnik po stylach cz.1
Styl industrialny należy do jednego z wielu niezwykle modnych stylów w wystroju naszych wnętrz. Styl industrialny zagościł we wnętrzach już dość dawno temu. W latach 50. ubiegłego wieku pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Były to czasy ogromnego kryzysu, kiedy to wiele osób decydowało się na wynajmowanie w niskich cenach pofabrycznych pomieszczeń i warsztatów. Te opuszczone…
Styl industrialny należy do jednego z wielu niezwykle modnych stylów w wystroju naszych wnętrz.
Styl industrialny zagościł we wnętrzach już dość dawno temu. W latach 50. ubiegłego wieku pojawił się w Stanach Zjednoczonych. Były to czasy ogromnego kryzysu, kiedy to wiele osób decydowało się na wynajmowanie w niskich cenach pofabrycznych pomieszczeń i warsztatów. Te opuszczone budynki stały się domem dla wielu ludzi, którzy starali się urządzić w tych starych, ogromnych budynkach wygodne mieszkania, pomimo bardzo niskiego budżetu. Rezygnowano więc z wielu udogodnień. Powszechny stał się minimalizm. Nie było też zbyt wielkiego sensu, bądź też środków finansowych na to, by w tych wielkich, przestronnych pomieszczeniach wydzielać strefy mieszkania, dzielić je ściankami, czy rozgraniczać w trwały sposób.
Jak styl industrialny zyskał taką popularność?
Szybko okazało się, że te mieszkania, nazywane loftami, miały swój własny, niepowtarzalny urok. W szczególny sposób umiłowali je sobie artyści, którzy tworzyli tam swoje pracownie, pokazy, a także mieszkali. Uważa się, że styl ten daje ogromnie dużo wolności i swobody, sprzyja kreatywności i w żaden sposób nie ogranicza.
W Polsce styl industrialny zagościł, gdy w latach 90. zaczęto zamykać wiele fabryk i przekształcać je na lokale mieszkalne. Jednak urokliwy styl, w którym króluje minimalizm, surowość, naturalność, autentyczność i stonowana kolorystyka sprawiły, że styl ten zagościł nie tylko w loftach, ale również w wielu mieszkaniach, firmach i różnego typu wnętrzach.
Styl industrialny – podstawowe zasady
W urządzaniu wnętrz istotne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym osiągniemy ten styl w swoim domu.
Przestrzeń – jest najważniejsza w tego rodzaju wnętrzach. Nie może być niczym skrępowana. Otwarte pomieszczenia, bez dzielenia na strefy i rozgraniczania np. ściankami działowymi to jedno z głównych założeń tego stylu. Modne jest więc łączenie przedpokoju z salonem, kuchnią i jadalnią. Oddzielić można np. sypialnię i łazienkę, pozostawiając jednak surowe ściany, bez tynku, tapet itd., za to z widocznymi elementami wentylacji, rurami z wodą, czy innymi elementami nie wykończonego wnętrza. Warto eksponować też wszelkie wsporniki, belki stropowe czy kolumny.
Światło – fabryki i warsztaty charakteryzowały się ogromnymi oknami, przez które wpadało do wnętrza mnóstwo światła dziennego. W dzisiejszych wnętrzach również niezwykle istotne są duże przeszklenia, okna i świetliki. Okien nie należy ozdabiać żadnymi firanami czy zasłonami. Do przesłaniania ich wystarczą surowe rolety lub żaluzje. Ponadto, niezwykle istotne w tym stylu są lampy, które powinny dawać odpowiednie światło. Wykonane z surowych materiałów jak metal, powinny wydawać się starsze, niż są w rzeczywistości. W tym stylu często też wiesza się same żarówki na kablach.
Kolory – w przypadku tego stylu ważne są również kolory. Dużo bieli, szarości, metalu, surowych materiałów to podstawa. Ważny jest tu efekt chłodu i neutralności. Warto je przełamać odcieniami kojarzącymi się z naturalnością, ale wyłącznie w niektórych elementach.
Meble i dodatki – odpowiednio dobrane stanowić będą idealne wykończenie wnętrza. Dodatków powinno być jak najmniej, a te, na które się decydujemy powinny mieć jakąś ciekawą historię, jak stare zegary, urządzenia, czy stara tabliczka z nazwą ulicy… W przypadku mebli, należy stawiać na duże, dobrze prezentujące się w ogromnych wnętrzach meble. Proste formy pomogą osiągnąć efekt minimalizmu, a materiały pochodzące z recyklingu podkreślą wyjątkowość.
Styl industrialny – garść inspiracji
Przykładowe meble Forte, które doskonale sprawdzą się w stylu industrialnym.
Przykładowe wnętrza w stylu industrialnym