ptaki zimą

Ptaki zimą – czy dokarmiać je? Czym i kiedy?

Ptaki zimą nie mają lekko. Choć wiele gatunków dzikich ptaków odlatuje na zimę, to na przykład wróble, mazurki, dzięcioły, gile, sikorki, jemiołuszki, czy kosy pozostają z nami w tym zimnym okresie. Niektóre z nich są wśród ptaków zagrożonych wymarciem. Choć zima w tym roku nie pokazała nam swojego mroźnego oblicza, to pamiętajmy, że kalendarzowa dopiero…

Udostępnij
Share

Ptaki zimą nie mają lekko. Choć wiele gatunków dzikich ptaków odlatuje na zimę, to na przykład wróble, mazurki, dzięcioły, gile, sikorki, jemiołuszki, czy kosy pozostają z nami w tym zimnym okresie. Niektóre z nich są wśród ptaków zagrożonych wymarciem.

Choć zima w tym roku nie pokazała nam swojego mroźnego oblicza, to pamiętajmy, że kalendarzowa dopiero niedawno się zaczęła. Wszystko więc może być jeszcze przed nami. Ptaki zimą pozostając w Polsce muszą więc poradzić sobie z przetrwaniem. My zaś możemy im w tym pomóc i wspierać naszych skrzydlatych przyjaciół, aby nie stała im się żadna krzywda. Pamiętajmy jednak, aby robić to właściwie, w odpowiednim czasie i co najważniejsze – właściwym pokarmem. W innym wypadku możemy narobić więcej szkody niż pożytku.

Kiedy dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki zimą radzą sobie jak tylko mogą. Wyszukują pożywienia, wykorzystują owoce różnych drzew, które pozostają na roślinach aż do późna. W miarę możliwości starają się upolować także jakieś owady, których jednak w okresie zimowym trudno się doszukać. Z tego względu na początku warto pozwolić ptakom korzystać ze swoich umiejętności, aby samodzielnie wyszukiwały dla siebie pokarm. W przydomowych ogródkach możemy także sadzić takie rośliny, jak choćby jarzębiny, aronię, berberys, czarny bez, rokitnik, głóg, ligustry, winobluszcz, irgę lub dziką różę. Dzięki temu ptaki zimą mogą zjadać ich owoce, które dość długo utrzymują się na krzaczkach. Jeśli jednak spadnie spora ilość śniegu, a owoce na naszych drzewach opadną i przykryje je warstwa śniegu, ptaki będą potrzebowały naszej pomocy. Jest to właściwy moment, aby dokarmiać ptaki zimą.

Czym dokarmiać ptaki?

Skoro już wiemy, kiedy najlepiej rozpocząć dokarmianie ptaków, zastanówmy się, czym je karmić. Z całą pewnością nie należy podawać ptakom starego, gnijącego, czy rozmoczonego jedzenia. Może ono zacząć gnić w karmniku i jedynie zaszkodzi zwierzętom. Ponadto, pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać ptakom chleba czy jego okruchów. Choć jest to utarty już schemat, okruchy lub cząstki pieczywa pęcznieją po połknięciu przez ptaki, mogąc w ten sposób doprowadzić nawet do ich śmierci. 

Jeśli chcemy dokarmiać ptaki, możemy sięgać po:

  • rozmaite ziarna, w tym słonecznika, rzepaku, lnu, owsa, pszenicy czy sorgo,
  • orzechy – zawieszone w woreczku zwabią do naszego ogrodu sikorki, kowaliki czy dzięcioły,
  • owoce – nawet w okresie zimowym to przysmak wielu ptaków. Najlepsze będą owoce suszone, bądź świeże jabłka,
  • słonina, naturalna, bez dodatków i niesolona.

Warto podkreślić, że ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do miejsca, w którym znajdują pożywienie. Jeśli więc nagle przestaniemy je dokarmiać, mogą mieć problem ze znalezieniem innego miejsca z pokarmem i po prostu umrą z głodu, zimna i wycieńczenia. Dlatego, decydując się na karmienie ptaków zimą, koniecznie róbmy to regularnie, oferując im w miarę możliwości najlepszy dla nich pokarm.

Udostępnij
Share

Podobne wpisy