psa z chorą wątrobą

Prawidłowe żywienie psa z chorą wątrobą

Zdrowa wątroba jest niczym wielka fabryka, w której równolegle przebiega wiele skomplikowanych procesów technologicznych. Jak istotna jest jej rola w organizmie, uświadamiamy sobie poznając liczne, pełnione przez nią funkcje. Wątroba jest mocno ukrwionym narządem, do którego dociera aż 25{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162} objętości wyrzutowej serca. Co dzieje się, gdy zaczyna zawodzić? Wątroba to największy gruczoł w organizmie psa….

Udostępnij
Share

Zdrowa wątroba jest niczym wielka fabryka, w której równolegle przebiega wiele skomplikowanych procesów technologicznych. Jak istotna jest jej rola w organizmie, uświadamiamy sobie poznając liczne, pełnione przez nią funkcje.

Wątroba jest mocno ukrwionym narządem, do którego dociera aż 25{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162} objętości wyrzutowej serca. Co dzieje się, gdy zaczyna zawodzić?

Wątroba to największy gruczoł w organizmie psa. Warunkuje przebieg wielu ważnych procesów, w tym utrzymuje stan homeostazy. Uczestniczy w większości przemian metabolicznych zachodzących w organizmie i odznacza się właściwościami detoksykacyjnymi. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu prowadzą do wielu poważnych dolegliwości. Warto zatem wiedzieć, co robić, by uniknąć chorób wątroby u swojego pupila, a także poznać właściwy sposób postępowania, jeśli takowe wystąpią.

Gdy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo…

W prawidłowo funkcjonującym organizmie szereg istotnych dla zdrowia zwierzęcia procesów metabolicznych przebiega właśnie w wątrobie. Choroby lub zaburzenia funkcjonowania tego organu sprawiają, że wiele z zachodzących w nim procesów zostaje utrudnionych. Towarzyszące chorobom objawy kliniczne nie wystąpią u zwierzęcia od razu, ponieważ jego wątroba jest też  rezerwuarem ważnych substancji, które pełnią w organizmie rozmaite funkcje i stanowią pewien zapas. Objawy mogą zatem pojawić się dopiero, kiedy zgromadzone zapasy zostaną wyczerpane.

Po czym poznamy, że pies ma problemy z wątrobą?

Symptomem może być:

 • Brak łaknienia,
 • Biegunka,
 • Wymioty,
 • Zaparcia,
 • Utrata wagi,
 • Owrzodzenie żołądka.

Mogą wystąpić również objawy wskazujące na encefalopatię wątrobową:

 • Niepokój,
 • Przyspieszony oddech oraz akcja serca,
 • Apatia,
 • Śpiączka,
 • Ślepota,
 • Żółtaczka,
 • Zmiana osobowości,
 • Otępienie,
 • Drgawki.

Jak pomóc choremu psu?

Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie psa oraz wdrożenie właściwej diety pomaga ograniczyć negatywne skutki zaburzeń metabolicznych spowodowanych dysfunkcją wątroby. Podjęte działania nie tylko poprawiają jakość życia psa poprzez wspomaganie pracy tego gruczołu, ale pomagają też w jego regeneracji. Jeśli objawy zostaną szybko rozpoznane (wiele z nich jest niespecyficznych), pies może całkowicie powrócić do zdrowia.

Kluczową rolę w przyspieszeniu procesu leczenia ma dostosowany do potrzeb psa pokarm. W celu jego dobrania warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Choroby wątroby wymagają stosowania lekkostrawnego i łatwo przyswajalnego pokarmu zawierającego dobrej jakości białko. Gotowe karmy o takim przeznaczeniu oferuje sklep zoologiczny https://SklepZoologic.pl. Ich skład przygotowany przez specjalistów z zakresu żywienia psów odpowiada potrzebom czworonogów z chorobami wątroby.

Przewagą takich karm nad samodzielnie przygotowywanymi posiłkami dla psów jest odpowiednia ilość wszystkich składników odżywczych, dostosowana do potrzeb organizmu chorego psa. W części z nich stosuje się także hydrolizowane, czyli częściowo strawione enzymami białko, co znacznie odciąża wątrobę. W ostatecznym doborze właściwej przy chorobach wątroby karmie, a także ustaleniu sposobu jej dawkowania powinien wziąć udział weterynarz.

Czy można było uniknąć choroby?

Choroby wątroby mogą stanowić efekt nieodpowiedniego żywienia zwierzęcia albo być uwarunkowane genetycznie. Duże znaczenie odgrywa zatem sposób karmienia psa, dzięki któremu pupil może uniknąć dolegliwości. Zaburzenia prawidłowego funkcjonowania wątroby są obecnie jednymi z najczęściej występujących psich chorób. Odpowiednio zbilansowane i dostosowane do potrzeb czworonogów posiłki mogą uchronić zwierzę przed chorobą i przedłużyć jego życie.

Udostępnij
Share

Podobne wpisy