Piecyk idealny do każdego wnętrza, czyli oswajamy kozę

Piecyk w mieszkaniu ma za zadanie pełnić przede wszystkim funkcję dawania ciepła, zwłaszcza w zimne dni i noce. Dobrze jednak, aby był też tanim i wygodnym rozwiązaniem. Piecyk, który jednocześnie doskonale wygląda, jak i daje ciepło we wnętrzu to doskonałe rozwiązanie. Jednakże, jaki piecyk wybrać? Jaki będzie najlepszy? Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań….

Udostępnij
Share

Piecyk w mieszkaniu ma za zadanie pełnić przede wszystkim funkcję dawania ciepła, zwłaszcza w zimne dni i noce. Dobrze jednak, aby był też tanim i wygodnym rozwiązaniem.

Piecyk, który jednocześnie doskonale wygląda, jak i daje ciepło we wnętrzu to doskonałe rozwiązanie. Jednakże, jaki piecyk wybrać? Jaki będzie najlepszy?

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań. Ostatnio do łask powracają piece kaflowe, piece w stylu kozy, ale również tradycyjne kominki. Dziś chciałabym się jednak zagłębić w temat pieca – kozy.

Kiedyś koza była najczęściej w domach, gdzie nie można było zrobić centralnego ogrzewania. Ten mały, lekki i mobilny piecyk sprawdzał się doskonale w grzaniu pomieszczenia, a także do gotowania na niej. W jednym z wynajmowanych mieszkań, gdy padł piec gazowy, właściciel domu zamontował nam taką kozę i grzaliśmy się nią. Zdecydowanie wielkim plusem było to, że przy okazji mogłam na niej gotować. Choć w naszym przypadku był to maluteńki, toporny piecyk, zamontowany amatorsko, w prawdziwie zimne dni nie zdawał egzaminu. Na szczęście czasy się zmieniły.

Koza wchodzi na salony

Dzisiejsze kozy są pięknymi, stylowymi piecami, które potrafią nadać wnętrzu prawdziwego stylu. Uważane są za w pełni bezpieczne (ale muszą zostać profesjonalnie zamontowane), a w dodatku idealnie nadają się do ogrzewania wnętrza mieszkania. Co prawda, w ich przypadku nie można wykonać rozprowadzenia ciepła po wszystkich pomieszczeniach, ale ustawione w centralnym punkcie mieszkania mogą być idealnym źródłem ciepła w chłodne dni i noce, dodatkowym punktem grzania, zapasowym źródłem ciepła, a ciepło skutecznie rozchodzi się po całym mieszkaniu.

Piecyk koza i jego zalety

 • Jest to stylowy element wystroju
 • Lekki i bezpieczny
 • Montaż nie wymaga kosztownych zmian we wnętrzu, prac budowlanych itd.
 • Można go łatwo przesunąć w inne miejsce i podłączyć do komina wentylacyjnego za pomocą odpowiednich rur
 • Aktualnie występuje w naprawdę wielu wzorach, formach i stylach
 • Można znaleźć piecyk kozę połączoną z piekarnikiem, w którym można z powodzeniem piec. A taka własna, domowa pizza z pieca opalanego drewnem…mmmmm…
 • Jest bardzo funkcjonalny. Można go bez problemu zdemontować, przenieść w inne miejsce, czy też do innego pomieszczenia bez ingerowania w konstrukcję budynku
 • Wybierając żeliwny piecyk kozę zyskamy ogromną wydajność grzewczą. Taki piec szybko się nagrzewa i oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, błyskawicznie ogrzewając wnętrze domu
 • Warto również dodać, że nowoczesne kozy znacznie ograniczają emisję szkodliwych gazów do atmosfery, nie zanieczyszczając tak powietrza, jak było to kiedyś

Piecyk koza i jego wady

 • Nie można rozprowadzić ciepła po innych pomieszczeniach np. płaszczem wodnym
 • Trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, bowiem nadal jest to piec w którym pali się ogień

Wszystko to sprawia, że coraz intensywniej zastanawiam się nad taką możliwością w naszym nowym domu. Choć kusi mnie nadal kominek tradycyjny z rozprowadzeniem ciepła po innych pomieszczeniach, to mam na uwadze, że nie będzie to nasze jedyne źródło ogrzewania. Być może więc okaże się to doskonałym pomysłem w naszych wnętrzach.

A teraz pora na kilka inspiracji z kozą w roli głównej.

piecyk
Anne-Sophie Leclerc pinterest
piecyk
Bev Parisi pinterest
piecyk
Cheryl Wombolt pinterest
piecyk
Cristina Rojas pinterest
piecyk
Focus pinterest
piecyk
francisco gonzalez pinterest
piecyk
Gary Hughes pinterest
piecyk
Ivica Lukic pinterest
piecyk
Lee Baldwin pinterest
piecyk
live in trees pinterest
piecyk
Lucy Fernie pinterest
piecyk
Mardi Hulm pinterest
piecyk
Marija Erzen pinterest
piecyk
Morgan Gill pinterest
piecyk
Mr. Brady pinterest
piecyk
Patricia Maginnis pinterest
piecyk
Patty Metro pinterest
piecyk
Robert Davis pinterest
piecyk
sonia pinterest
piecyk
Tahirih Lawot pinterest
piecyk
Wendy Langendoen pinterest

 

Ciekawa jestem, czy ktoś z Was ma kozę w domu?

Jak się sprawdza?

Polecacie?

Udostępnij
Share

Podobne wpisy