Piecyk idealny do każdego wnętrza, czyli oswajamy kozę
Piecyk w mieszkaniu ma za zadanie pełnić przede wszystkim funkcję dawania ciepła, zwłaszcza w zimne dni i noce. Dobrze jednak, aby był też tanim i wygodnym rozwiązaniem. Piecyk, który jednocześnie doskonale wygląda, jak i daje ciepło we wnętrzu to doskonałe rozwiązanie. Jednakże, jaki piecyk wybrać? Jaki będzie najlepszy? Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań….
Piecyk w mieszkaniu ma za zadanie pełnić przede wszystkim funkcję dawania ciepła, zwłaszcza w zimne dni i noce. Dobrze jednak, aby był też tanim i wygodnym rozwiązaniem.
Piecyk, który jednocześnie doskonale wygląda, jak i daje ciepło we wnętrzu to doskonałe rozwiązanie. Jednakże, jaki piecyk wybrać? Jaki będzie najlepszy?
Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań. Ostatnio do łask powracają piece kaflowe, piece w stylu kozy, ale również tradycyjne kominki. Dziś chciałabym się jednak zagłębić w temat pieca – kozy.
Kiedyś koza była najczęściej w domach, gdzie nie można było zrobić centralnego ogrzewania. Ten mały, lekki i mobilny piecyk sprawdzał się doskonale w grzaniu pomieszczenia, a także do gotowania na niej. W jednym z wynajmowanych mieszkań, gdy padł piec gazowy, właściciel domu zamontował nam taką kozę i grzaliśmy się nią. Zdecydowanie wielkim plusem było to, że przy okazji mogłam na niej gotować. Choć w naszym przypadku był to maluteńki, toporny piecyk, zamontowany amatorsko, w prawdziwie zimne dni nie zdawał egzaminu. Na szczęście czasy się zmieniły.
Koza wchodzi na salony
Dzisiejsze kozy są pięknymi, stylowymi piecami, które potrafią nadać wnętrzu prawdziwego stylu. Uważane są za w pełni bezpieczne (ale muszą zostać profesjonalnie zamontowane), a w dodatku idealnie nadają się do ogrzewania wnętrza mieszkania. Co prawda, w ich przypadku nie można wykonać rozprowadzenia ciepła po wszystkich pomieszczeniach, ale ustawione w centralnym punkcie mieszkania mogą być idealnym źródłem ciepła w chłodne dni i noce, dodatkowym punktem grzania, zapasowym źródłem ciepła, a ciepło skutecznie rozchodzi się po całym mieszkaniu.
Piecyk koza i jego zalety
- Jest to stylowy element wystroju
- Lekki i bezpieczny
- Montaż nie wymaga kosztownych zmian we wnętrzu, prac budowlanych itd.
- Można go łatwo przesunąć w inne miejsce i podłączyć do komina wentylacyjnego za pomocą odpowiednich rur
- Aktualnie występuje w naprawdę wielu wzorach, formach i stylach
- Można znaleźć piecyk kozę połączoną z piekarnikiem, w którym można z powodzeniem piec. A taka własna, domowa pizza z pieca opalanego drewnem…mmmmm…
- Jest bardzo funkcjonalny. Można go bez problemu zdemontować, przenieść w inne miejsce, czy też do innego pomieszczenia bez ingerowania w konstrukcję budynku
- Wybierając żeliwny piecyk kozę zyskamy ogromną wydajność grzewczą. Taki piec szybko się nagrzewa i oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, błyskawicznie ogrzewając wnętrze domu
- Warto również dodać, że nowoczesne kozy znacznie ograniczają emisję szkodliwych gazów do atmosfery, nie zanieczyszczając tak powietrza, jak było to kiedyś
Piecyk koza i jego wady
- Nie można rozprowadzić ciepła po innych pomieszczeniach np. płaszczem wodnym
- Trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, bowiem nadal jest to piec w którym pali się ogień
Wszystko to sprawia, że coraz intensywniej zastanawiam się nad taką możliwością w naszym nowym domu. Choć kusi mnie nadal kominek tradycyjny z rozprowadzeniem ciepła po innych pomieszczeniach, to mam na uwadze, że nie będzie to nasze jedyne źródło ogrzewania. Być może więc okaże się to doskonałym pomysłem w naszych wnętrzach.
A teraz pora na kilka inspiracji z kozą w roli głównej.
Ciekawa jestem, czy ktoś z Was ma kozę w domu?
Jak się sprawdza?
Polecacie?