oszczędzanie

Oszczędzanie – jak ogarnąć domowe finanse?

Oszczędzanie to ostatnio popularny temat. Czy wiesz, jak ogarnąć domowe finanse? Podpowiadamy 🙂 Od niedawna oszczędzanie jest bardzo często poruszanym i ważnym tematem. Niektórzy z nas oszczędzają, aby spełnić swoje marzenia, inni zaś z konieczności. Bez względu na przyczynę, warto poznać najlepsze sposoby na oszczędzanie. Oszczędzanie – słów kilka Czym jest oszczędzanie, wie chyba każdy…

Udostępnij
Share

Oszczędzanie to ostatnio popularny temat. Czy wiesz, jak ogarnąć domowe finanse? Podpowiadamy 🙂

Od niedawna oszczędzanie jest bardzo często poruszanym i ważnym tematem. Niektórzy z nas oszczędzają, aby spełnić swoje marzenia, inni zaś z konieczności. Bez względu na przyczynę, warto poznać najlepsze sposoby na oszczędzanie.

Oszczędzanie – słów kilka

Czym jest oszczędzanie, wie chyba każdy z nas. Choć kierują nami różne motywy, to generalnie chodzi nam o jedno – aby mieć pieniądze na istotne dla nas wydatki.

Dlaczego warto oszczędzać?

Oszczędzamy po to, aby coś zyskać. Uzależniamy to przede wszystkim od naszych możliwości i celu, jaki chcemy osiągnąć.
Przezorność – osoby przezorne, zawsze starają się mieć odłożone jakiekolwiek środki finansowe na tzw. „czarną godzinę”. Kiedy zdarzą się jakieś nieprzewidziane, nagłe wydatki – zawsze można wykorzystać zgromadzone środki.
Konsumpcja – jeśli zależy nam na zakupie czegoś droższego, na co musimy zgromadzić większą sumę pieniędzy. Może to być np. zakup samochodu, działki, czy też np. droższy wyjazd.
Płynność – często zmuszeni jesteśmy do tego, aby regularnie oszczędzać w celu regulowania naszych zobowiązań (np. opłacania rat kredytów, alimentów, odszkodowań itd.).
Spekulacja – dotyczy tych osób, które po prostu chcą zgromadzić większą sumę pieniężną na bliżej nieokreślony cel.

Po co oszczędzamy?

Każdy z nas ma swój własny powód, dla którego zdecydował się oszczędzać. Bez względu na ilość wpływów finansowych do naszego budżetu domowego, niemal każdy z nas odkłada na coś pieniądze.
Ja, odkąd pamiętam, uczyłam się oszczędzać na coś. Teraz, jako osoba dorosła, zawsze odkładam jakiekolwiek oszczędności „na czarną godzinę”. Przydaje się np. wtedy, gdy zepsuje się auto, albo zabraknie w aptece na leki dla całej naszej gromady.
Ponadto, od pewnego czasu zbieram także na budowę naszego upragnionego domku. Czas nas nagli, bo niestety długo już nie będziemy mogli mieszkać tu, gdzie mieszkamy dzisiaj.

Kiedy i z czego warto oszczędzać?

Oszczędzać warto zawsze. Bez względu na nasze możliwości finansowe, oszczędzać powinniśmy przy każdej okazji. Choćby nie wielkie kwoty, choćby po kilka złotych, ale nie powinniśmy z tego rezygnować, bo niestety nigdy nie wiadomo, co przyniesie los…
Kiedy otrzymamy jakiś dodatkowy przypływ gotówki z dowolnego źródła (np. zwrot podatku, odsprzedaż swoich rzeczy niepotrzebnych w domu, dodatkowy zarobek, premia itp.), postarajmy się odłożyć największą możliwą część uzyskanej kwoty.
Choćby po kilka złotych, ale jeśli będziemy to robić systematycznie – z pewnością szybko uda nam się zaoszczędzić sporą kwotę. Dobrze będzie też znaleźć odpowiednią dla siebie motywację. Ciekawym i najprostszym sposobem jest wykorzystanie w domu skarbonki czy choćby słoika, do którego każdą resztę z zakupów będziemy odkładać na gorszy czas.

Gdzie oszczędzać, by zyskać?

Jedną z najlepszych i najskuteczniejszych metod oszczędzania jest odkładanie swoich środków na lokacie bankowej. Dzięki temu, nasze pieniądze nie tylko są w bezpiecznym miejscu, ale również „zarabiają” dla nas – lokaty są oprocentowane, a odsetki stanowią nasz zysk.
Lokata jest trochę jak kredyt, ale w odwrotną stronę. Tym razem to my użyczamy naszych pieniędzy, a bank oddaje z procentem 😉
Kilka słów na temat najpopularniejszych rodzajów lokat
  • lokata terminowa – dotyczy umowy zawieranej na określony czas. Wpłacamy pieniądze na lokatę, zobowiązując się nie wypłacać tych środków przed upływem czasu trwania lokaty. Na koniec umowy, bank zwraca nam cały kapitał oraz odsetki, stanowiące nasz zysk. Jeśli zerwiemy umowę przed jej zakończeniem, bank zwróci nam tylko wpłacony kapitał,
  • lokata dynamiczna – nazywana też progresywną, jest tym rodzajem lokaty, w przypadku której możemy wypłacić nasze środki przed zakończeniem umowy, nie tracąc przy tym odsetek. Odsetki będą naliczone i wypłacone jedynie za ten okres czasu, przez jaki były zdeponowane w banku,
  • lokata rentierska – zawierana na długi czas. Odsetki bank wypłaca w określonych odstępach czasu, podczas trwania umowy.

Oszczędzanie – subiektywnie

Na początku zdziwiła mnie najwyższa kwota oprocentowania. Cóż, pamiętam czasy, kiedy lokaty dawały znacznie wyższy zysk. Później jednak zagłębiłam się w temat, w poradniku przeczytałam również ciekawy artykuł wyjaśniający, skąd tak niskie oprocentowania lokat bankowych.
Z ciekawości zalogowałam się na swoje konto bankowe, aby sprawdzić, jaką propozycję otrzymam od mojego banku. Zwykle byłam zachwycona ofertami na moim koncie, ale to chyba dlatego, że od kilku lat często zaciągaliśmy różne kredyty na różne inwestycje, remonty itd.

Jak u Was wygląda oszczędzanie? Udaje się Wam odłożyć cokolwiek?
Co Was motywuje do oszczędzania pieniędzy?
Sprawdzaliście, jaką ofertę ma dla Was bank, w którym założyliście konto? 
Co sądzicie o korzystaniu z lokat bankowych?
Jestem ogromnie ciekawa Waszego zdania 🙂

 

Udostępnij
Share

Podobne wpisy