Opuszczone dzieci – każdy z nas może zmienić ich los!
Opuszczone dzieci to wciąż ogromny problem każdego społeczeństwa. Każdego roku bowiem przybywa dzieci, które z jakiegoś powodu tracą rodzinny dom… Opuszczone dzieci… Przygotowując się do tego wpisu zaczęłam szukać informacji o tym, ile dzieci w naszym kraju wychowuje się bez rodziców. Niestety, nie sposób poznać o tym prawdy. Dowiedziałam się jedynie, że ostatnie statystyki w…
Opuszczone dzieci to wciąż ogromny problem każdego społeczeństwa. Każdego roku bowiem przybywa dzieci, które z jakiegoś powodu tracą rodzinny dom…
Opuszczone dzieci… Przygotowując się do tego wpisu zaczęłam szukać informacji o tym, ile dzieci w naszym kraju wychowuje się bez rodziców. Niestety, nie sposób poznać o tym prawdy. Dowiedziałam się jedynie, że ostatnie statystyki w tym temacie dotyczą 1921r. Przypuszczam, że rzeczywista liczba jest tak przerażająco wysoka, że nikt nie chce się tym dzielić z resztą świata…
Opuszczone dzieci – zerknijmy w statystyki
Choć ciężko odnaleźć poważniejsze statystyki z zakresu opuszczonych czy osieroconych dzieci, to UNICEF Polska publikuje na swoich stronach informacje, które opracowuje samodzielnie. Niestety, te wykresy nie są wcale pocieszające. W latach 2010 – 2014 w szpitalach porzucano średnio 820 nowo narodzonych dzieci każdego roku, nie ze względów zdrowotnych. Były to zdrowe dzieci! A przecież większość dzieci porzucanych w szpitalach zostaje sierotami właśnie dlatego, że są duże problemy ze zdrowiem…
Między 2005 – 2014, każdego roku średnio 19 548 dzieci przebywało w placówkach pieczy zastępczej.
W tych samych latach, każdego roku średnio 37 785 dzieci przebywało w rodzinnych pieczach zastępczych. Natomiast w rodzinach zastępczych przebywało średnio 53 641 dzieci każdego roku.
W latach 2012 – 2014 rodzinne domy dziecka opiekowały się kolejno 1402, 2125, 2591 dziećmi.
Przyznam szczerze, że wszystkie te liczby są absolutnie przerażające. Wynika z tego, że TYSIĄCE DZIECI nie mają swojej rodziny. Wychowują się gdzieś, gdzie ten dom, ta rodzina są w jakiś sposób zastępowane.
Dlaczego?
Przede wszystkim, dzieci w naszym kraju są porzucane przez swoich rodziców. Czasem dlatego, że rodzice nie mogą wychowywać swoich dzieci, czasem dlatego, że nie chcą. Część rodziców umiera, przez co dzieci zostają osierocone. A inne dzieci są po prostu odbierane swoim rodzicom, z różnych powodów. Czy wiecie, że na rok 2014 aż 22,3{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162} dzieci żyło w ubóstwie, zagrożenie ubóstwem szacowane było na 16,2{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162}, a 10,2{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162} dzieci cierpiało na niezaspokojenie 4 i więcej podstawowych potrzeb życiowych (jak spożywanie mięsa i ryb lub wegetariańskich odpowiedników co drugi dzień, ogrzewanie mieszkania odpowiednio do potrzeb, posiadanie telewizora, pralki itd). To prawie połowa dzieci w naszym kraju…
Opuszczone dzieci, a Prawa Dziecka
Prawa Dziecka to traktaty międzynarodowe. Dotyczą wszystkich dzieci we wszystkich krajach, które podpisały Deklarację Praw Dziecka. Zgodnie z tym dokumentem, każde dziecko ma m.in. prawo do:
- życia,
- tożsamości,
- wychowania w rodzinie,
- wyrażania własnych poglądów,
- prawo do rozwoju (w tym nauki, oświaty, rozrywki i kultury),
- ochrony przed poniżającym traktowaniem,
- posiadania obywatelstwa,
- godnych warunków i poziomu życia,
- opieki zdrowotnej,
- odpoczynku.
Tak niewiele, a jednak tak wiele, prawda?
Jako ciekawostkę dodam, że Polak, Ludwik Rajchman był pomysłodawcą stworzenia międzynarodowej organizacji na rzecz dzieci na świecie – UNICEF. Również Polska zainicjowała powstanie Konwencji o prawach dziecka i przedłożyła jej pierwszy projekt Komisji Praw Człowieka ONZ.
Dlaczego Prawa Dziecka są tak ważne?
Miliony razy każdy z nas słyszał, że „dzieci są przyszłością narodu”. Dokładnie tak jest. Ktoś z nas, rodziców, wychowuje właśnie przyszłego Prezydenta naszego kraju, przyszłą Panią Premier… Być może moje dziecko będzie wspaniałym nauczycielem i pedagogiem, a być może Twoje dziecko poświęci swoje życie nauce i zdoła wynaleźć lek na straszną chorobę…
Myślisz, że nasze dzieci mogą tego dokonać?
Jasne! Jeśli tylko zadbamy o ich rozwój, naukę. Jeśli będziemy dbać o ich zdrowie, odpowiednie odżywianie i ochronimy przed złem. Musimy przekazać im wiele wartości, dzięki którym wyrosną na wspaniałych, mądrych, pełnych serca, współczucia, empatii i troski ludzi. Prawa Dziecka nie zostały opracowane po to, by gnębić nimi dorosłych! Powstały po to, aby każde dziecko miało podobne szanse, aby stać się człowiekiem wartościowym, który wniesie coś pozytywnego w nasze społeczeństwo.
Opuszczone dzieci – co z nimi?
Opuszczone dzieci, zupełnie jak wszystkie inne, mają takie same prawa. Choć ich los jest naznaczony w sposób znaczący i nieodwracalny, to mają te same prawa. W tym prawo do wychowania w rodzinie. Z tego też powodu powstały różne instytucje. Dzieci mogą zostać adoptowane, mogą zamieszkać w rodzinie zastępczej, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych czy innych formach opieki, która powinna zastąpić im normalne życie w rodzinie. Jedną z takich instytucji są Wioski Dziecięce.
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce
Jest to organizacja pozarządowa, działa w 132 krajach,w tym w Polsce, gdzie jest organizacją pożytku publicznego. Pierwsza Wioska Dziecięca powstała w 1949 r. w Austrii dla sierot wojennych i dzieci opuszczonych. Na całym świecie w Wioskach Dziecięcych mieszka blisko 1 272 400 dzieci. Najpiękniejsze w przypadku tych miejsc jest to, że nawet gdy wielodzietne rodzeństwo straci rodziców, nie zostaje rozdzielone, lecz wspólnie może zamieszkać w takiej Wiosce i pod opieką „Rodziców” może dalej bezpiecznie dorastać i rozwijać się.
Jak to działa?
Najkrócej jak się da… Wioska dziecięca składa się z budynku siedziby i kilku domów. W każdym z tych domów mieszka przynajmniej jeden rodzic (może też mieszkać małżeństwo), który pod opiekę dostaje kilkoro dzieci. Wspólnie z dziećmi tworzą nową „rodzinę” w tym domu, który otrzymali i starają się stworzyć normalne życie. Rodzina taka otrzymuje pomoc finansową na prowadzenie domu i zaspokojenie najważniejszych potrzeb rodziny.
Jak wspierać opuszczone dzieci w Wioskach Dziecięcych?
- Najistotniejsza pomoc, to oczywiście pomoc finansowa. Możemy wpłacić jednorazową, dowolną darowiznę na rzecz Stowarzyszenia (każda złotówka ma znaczenie!), jak również wspierać Wioski bądź konkretne dziecko regularnie.
- Organizacja ta posiada także swój numer KRS, dzięki czemu można przekazać 1{ca0743cad3907627d3baa29fa2f4c2032b58fa4da3184699cdb399e52c5e0162} swojego podatku.
- Stowarzyszenie może przyjąć także spadek po kimś (np. jeśli nie masz komu przepisać swojego nawet skromnego majątku w spadku, ale nie chcesz, aby przepadł).
- Doskonałym pomysłem jest także akcja „Zamiast kwiatów na Ślub”. Wystarczy skontaktować się z wybraną Wioską i zapytać, co w danej chwili przydałoby się najbardziej.
- Jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę, koniecznie zajrzyj na stronę Stowarzyszenia. Z pewnością znajdziesz tam idealną dla siebie formę pomocy, bo możliwości jest naprawdę sporo!
- Wioski Dziecięce wciąż poszukują Wolontariuszy. Wystarczy skontaktować się z najbliższą Wioską Dziecięcą, a na pewno każda pomoc będzie mile widziana.
- Możesz także zostać Rodzicem!
Opuszczone dzieci czekają na rodzinę…
Jeśli obawiasz się, że nie dasz sobie rady to dobrze – oznacza to, że jesteś odpowiedzialny. Właśnie takich osób potrzebujemy!
Wioski Dziecięce wciąż poszukują rodziców zastępczych dla swoich podopiecznych. Rodzicem może zostać zarówno osoba samotna, jak i małżeństwo. Nawet jeśli posiadasz własne dziecko, nadal możesz zakwalifikować się na rodzica zastępczego. Wystarczy zgłosić się, a w kilku etapach przekonasz się, czy to coś idealnego dla Ciebie. W Wioskach Dziecięcych odbywa się stała edukacja i rozwój rodziców, aby dzieciom zapewnić wszystko co najlepsze. Stowarzyszenie zapewnia wszelkie kursy i szkolenia, jak również pomoc pedagogów i psychologów dziecięcych, aby opuszczone dzieci wychowywały się w miłości, szczęściu i maksymalnie rozwijały swoją wiedzę, umiejętności i talent.
Aby zostać rodzicem zastępczym…
…wystarczy chęć do pracy z dziećmi, wykształcenie minimum średnie, niekaralność, minimum 15 lat do wieku emerytalnego.
Rodzic zastępczy ma pod swoją opieką 6-8 potrzebujących dzieci, ale także wsparcie zespołu i przerwy w opiece nad dziećmi. Osoba pełniąca opiekę nad dziećmi powinna wspierać rozwój dzieci, dbać o ich właściwą edukację, organizację czasu wolnego i odpoczynku, a przede wszystkim przekazywać najważniejsze wartości, zapewnić miłość i bezpieczeństwo, a także możliwie jak najlepsze wychowanie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznać bliżej Wioski Dziecięce, dowiedzieć się szczegółów o formach pomocy – wejdź na stronę www.wioskisos.org i pomagaj. Bo pomaganie jest fajne 🙂