O czym nie zapomnieć po zakupie działki?
Dzień dobry 🙂 Cieszę się,że tak wiele osób uważa mój blog za przydatny poradnik 🙂 Dziękuję za wszystkie Wasze komentarze 😀 Dziś o najważniejszych sprawach… zaczerpnięte ze strony zorganizowani.com Po tym, jak już dokonamy zakupu działki, tzn. podpiszemy AKT NOTARIALNY przenoszący własność nieruchomości na nas, musimy pamiętać o sprawach najważniejszych… Jakich? Po pierwsze – musimy…
Dzień dobry 🙂
Cieszę się,że tak wiele osób uważa mój blog za przydatny poradnik 🙂
Dziękuję za wszystkie Wasze komentarze 😀
Dziś o najważniejszych sprawach…
zaczerpnięte ze strony zorganizowani.com |
Po tym, jak już dokonamy zakupu działki, tzn. podpiszemy AKT NOTARIALNY przenoszący własność nieruchomości na nas, musimy pamiętać o sprawach najważniejszych…
Jakich?
Po pierwsze – musimy zapłacić podatek, który opłacamy na „ręce” Notariusza, a on zajmuje się resztą.
Po drugie – opłacamy taksę notarialną, czyli wynagrodzenie dla Notariusza.
Po trzecie – musimy OTRZYMAĆ FAKTURĘ od Notariusza potwierdzającą wpłatę całej kwoty, zarówno za taksę notarialną jak i podatek. I tutaj nie dajcie się zbyć. NOTARIUSZ MA OBOWIĄZEK wystawić fakturę na wszystkie te kwoty. Jeśli tego nie zrobi, możemy podejrzewać nieuczciwość i spodziewać się dalszych problemów ze strony Urzędu Skarbowego…
Po czwarte – po powrocie do domu należy wykonać przelew na konto bankowe Sprzedającego. Raczej nie praktykuje się zapłaty takich kwot w gotówce, każdy raczej preferuje przelewy bankowe. Aby pieniądze dotarły na czas – lepiej wykonać przelew jak najszybciej.
Uwaga!
Jeśli Sprzedający nie otrzyma pieniędzy na czas, może zgłosić sprawę do komornika, a tutaj chyba każdy może uruchomić własną wyobraźnię, jak to będzie dalej wyglądało…
Po piąte – z Aktem Notarialnym, w terminie do 14 dni od podpisania, udajemy się do Urzędu Miasta / Gminy i zgłaszamy fakt nabycia nieruchomości. Podajemy wszystkie dane, a Urząd nalicza nam podatek. Tak, znowu podatek. Ten jednak, jest podatkiem od nieruchomości, możemy go rozłożyć na raty, bądź wpłacić w całości. Będziemy musieli płacić taki podatek każdego roku, jak w przypadku każdej innej nieruchomości.