Nauka przez zabawę – najskuteczniejsza?

Nauka przez zabawę uważana jest za bardzo skuteczną metodę przyswajania sobie wiedzy. Ale czy tak jest naprawdę? Witajcie, dziś postanowiłam napisać kilka zdań na temat skutecznej nauki. Od kilkunastu lat mówi się głośno, że dzieci skuteczniej przyswajają sobie wiedzę, gdy informacje podawane są w interesujący sposób. Z tego powodu, nauczyciele dwoją się i troją, aby…

Udostępnij
Share

Nauka przez zabawę uważana jest za bardzo skuteczną metodę przyswajania sobie wiedzy. Ale czy tak jest naprawdę?

Witajcie, dziś postanowiłam napisać kilka zdań na temat skutecznej nauki. Od kilkunastu lat mówi się głośno, że dzieci skuteczniej przyswajają sobie wiedzę, gdy informacje podawane są w interesujący sposób. Z tego powodu, nauczyciele dwoją się i troją, aby urozmaicać przekazywane wiadomości, oferować swoim uczniom ciekawe metody nauczania i sprawić, aby przekazywane przez nich treści były zapamiętane.

Jednakże, nie zawsze tak było. Pamiętacie czasy, gdy uczniowie musieli siedzieć sztywno w ławkach, nie mogli się odzywać, rozmawiać, a nauczyciel stojąc na środku klasy recytował w suchy sposób informacje, które jego uczniowie musieli zapisywać, zapamiętywać i wkuwać, choćby nie wiem co…? Niesfornym uczniom bardzo często wymierzano kary cielesne. Cóż, nie były to wcale pozytywne czasy, ani nawet dobry okres w historii szkolnictwa. Na szczęście, te czasy już odeszły i wierzę, że nie powrócą.

Nauka przez zabawę, jako skuteczna metoda nauki

Wiele lat obserwacji i badań pokazało, że dzieci znacznie chętniej się uczą i w o wiele łatwiejszy sposób przyswajają sobie wiedzę, gdy jest ona podawana w bardzo ciekawy sposób. Najlepsza zaś okazała się nauka przez zabawę. Gry i zabawki edukacyjne powstają w szybkim tempie i równie szybko tworzone są ich różne warianty. Rodzice również szukają skutecznych metod zabaw dla swoich pociech, aby te jak najszybciej i najprościej przyswoiły sobie wiedzę. Zapamiętywanie jest dużo łatwiejsze i skuteczniejsze, gdy połączone zostanie z zabawą, kojarzone z czymś przyjemnym i wesołym. Dodatkowo, nie zapominajmy, że dzieci potrzebują dużej ilości zabawy i rozrywki. Obojętne, czy zabawa jest połączona z nauką czy nie, ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Jednakże, jeśli zabawę połączymy z nauką, zyskamy przyjemne z pożytecznym.

Jak to wygląda u nas?

Jak wiecie, moje dzieci są w wieku przedszkolnym. Od września, wreszcie, cała ekipa wybywa z domu i rozpoczyna swoją przygodę z naszym systemem edukacji. Oczywiście, jak wielu innych rodziców, dwoję się i troję, aby ułatwić moim dzieciom przyswajanie wiedzy. Ja również odkryłam, że nauka przez zabawę jest o wiele bardziej efektywna, aniżeli sama nauka. W te wakacje uczymy się alfabetu i pierwszych cyferek. Śpiewamy piosenki z alfabetem i liczeniem, oglądamy ciekawe bajki edukacyjne, kolorujemy, malujemy i plastycznie wypełniamy kontury literek i liczb. Literki i liczby układamy też z klocków, kamyków na dworze i usypujemy z piasku. Warto szukać różnych pomysłów i inspirować się wszędzie, gdzie tylko można. Osobiście polecam platformę edukacyjną squla, która oferuje bardzo szeroką ofertę różnych gier, zabaw i quizów, pomagające dzieciom poszerzać i utrwalać wiedzę. Ogromną zaletą jest przystępna cena, która wydaje się być w zasięgu każdej rodziny.

Udostępnij
Share

Podobne wpisy