jak zmienić świat

Jak zmienić świat? Każdy może to zrobić!

Jak zmienić świat na lepszy? Czy tylko „wielcy tego świata” mogą coś zdziałać? Rządzący mogą nam nakazać wprowadzanie tych zmian? A może to od każdego z nas zależy, jaki jest ten świat i co możemy w nim pozmieniać? Być może zmiany zależą właśnie od nas? Mnóstwo pytań, których nie można pozostawiać bez odpowiedzi. Jak zmienić…

Udostępnij
Share

Jak zmienić świat na lepszy? Czy tylko „wielcy tego świata” mogą coś zdziałać? Rządzący mogą nam nakazać wprowadzanie tych zmian? A może to od każdego z nas zależy, jaki jest ten świat i co możemy w nim pozmieniać? Być może zmiany zależą właśnie od nas?

Mnóstwo pytań, których nie można pozostawiać bez odpowiedzi. Jak zmienić świat, kiedy jest to tak trudne…

Ilu z nas narzeka na to, jaki świat jest okrutny, ludzie podli, a zło w różnej postaci dosięga nas i niszczy? Niestety, na tym narzekaniu zwykle się kończy. Chcielibyśmy coś zmienić, ale nie wiemy co i jak. Czasem wydaje nam się, że nasze działania i tak nic nie zmienią, że nie mamy aż takiej mocy. Kiedy indziej zaś, zwyczajnie nie chce nam się. Z taką postawą nie osiągniemy zupełnie nic. W rzeczywistości bowiem, to od każdego z nas zależy, ile zdołamy zmienić w świecie, w którym żyjemy, który nas otacza i który chcemy pozostawić po sobie. „Wielcy tego świata”, rządzący, czy aktywiści mogą nam w tym pomóc, mogą wskazać kierunek, mogą pomóc, dać więcej możliwości. Jednak to, czy z nich skorzystamy, jak bardzo je wykorzystamy i czy uda nam się rzeczywiście zmienić coś – to wszystko zależy już tylko do nas.

Każdy z nas ma moc

Prawda jest taka, że każdy z nas ma możliwość wprowadzania zmian. Nie będą one widoczne od razu, nie wpłyną na globalny stan…a na lokalny owszem. Być może staniemy się również inspiracją dla kogoś. Im więcej osób zainspirujemy, nakłonimy do właściwych zachowań, zachęcimy do lepszego życia – tym więcej wygramy. Jednak zmiany musimy rozpocząć właśnie od siebie. Martwimy się ekologią? Czas na działania bardziej ekologiczne. Nie daje nam spokoju okrucieństwo wobec zwierząt? Czas zacząć działać. Nie możemy znieść, że ludzie są dla siebie tak podli – zacznijmy „świecić przykładem”. Być może całego świata nie zmienimy, ale z pewnością z czasem zmiany będą zauważalne.

Jak zmienić świat na lepsze?

Jeśli chcesz zmienić świat na lepsze – zastanów się, co Cię w nim denerwuje, a potem zacznij to zmieniać! Istnieją setki różnych akcji, które ktoś zapoczątkował, a które na celu mają właśnie wprowadzenie określonych zmian. Wystarczy, że się do nich przyłączysz! Jeśli jednak nie ma żadnej większej akcji, a temat wydaje się być bardzo ważnym – spróbuj sam utworzyć jakieś działania lub zachęć do tego inne osoby. Obecnie nasze możliwości są ogromne, a wszystko to zawdzięczamy internetowi. Możemy pisać na forach o ważnych rzeczach. Możemy podrzucać ciekawe pomysły innym, aby ci zechcieli podjąć się działań. Wystarczy, że znajdziemy właściwe osoby! Często jest tak, że nawet o tym nie wiemy, a gdzieś ktoś już pracuje nad tym, by zmienić naszą rzeczywistość i wystarczy, że znajdziemy te osoby i przyłączymy się! Serio!

Jak ja staram się zmieniać nasz świat?

Ja również należę do osób, którym zależy nam tym, jak wygląda nasza rzeczywistość. Swoim dzieciom, wnukom i prawnukom chciałabym zostawić ten świat lepszym, niż jest. Dlatego staram się działać. Jak?

 1. Ekologia.

  To szalenie ważny temat. Sortowanie śmieci, właściwe wyrzucanie odpadów (żadne tam wyrzucanie baterii do ogólnych śmietników itd.), kompostowanie i wzbogacanie ziemi tym, co otrzymam z własnej hodowli resztek organicznych to tylko kilka istotnych zmian. Zminimalizowanie emisji zanieczyszczeń do powietrza, zachowanie wody opadowej i wykorzystywanie jej w trakcie suszy, czy dbanie o różnorodność ekologiczną na własnej działce, sadzenie roślin miododajnych i tworzenie kryjówek i wodopojów dla zwierząt i owadów. Przecież to wszystko może zrobić każdy z nas! Tak jak i hodowanie własnych warzyw i owoców, bez wykorzystywania chemii do nawożenia czy ochrony przed szkodnikami. Tak nie wiele, a jednak tak wiele!

 2. Dbanie o zwierzęta.

  Oczywiście, że jest to bardzo ważne. Tym bardziej dla mnie temat ich dobrostanu i dbania o nie nigdy nie był obojętny. W tym celu dbam nie tylko o swoje zwierzaki, ale również o inne zwierzęta oswajane przez ludzi, czy o te dzikie. Kiedy latem spadło gniazdko mazurków, maluchy w kilka godzin znalazły się pod opieką fachowców z ptasiego pogotowia. Jesienią przygotowałam kryjówki dla jeży, a zimą dokarmiam dzikie ptaki. Angażuje się w zbiórki dla schronisk i innych potrzebujących, a kilka z nich zainicjowaliśmy sami osobiście.

 3. Dbanie o ludzi.

  Świat jest znacznie piękniejszy, kiedy możemy zadbać o innych i wierzyć, że kiedy przyjdzie właściwy czas to inni zadbają również o nas, prawda? Pomoc finansowa, czy materialna dla potrzebujących, udział i organizowanie kiermaszu, czy włączanie się w jakiekolwiek inne akcje – to wszystko może przecież każdy z nas!

 4. Dbanie o najbliższych.

  O tych, których kochamy! Przecież to właśnie oni są w naszym świecie najważniejsi! Dlatego tak wiele dla nich robimy. Jedno miłe słowo, pomoc nawet w błahej sprawie, czy po prostu słowa otuchy, kiedy ich najbardziej potrzeba. Wsparcie, okazywane przy każdej okazji, wysłuchanie, kiedy jest nam tak trudno. Odrobina życzliwości, ale jest w stanie zdziałać CUDA!

 5. Mówienie o rzeczach ważnych.

  Czy samo mówienie może cokolwiek zmienić? Okazuje się, że tak! Dlaczego? Bo inspirujemy, podpowiadamy, podsuwamy pomysły innym. Mówieniem o ważnych sprawach możemy kogoś zmotywować do działania, dodać odwagi, a nawet zachęcić do podjęcia kroków, których ktoś bał się podjąć od dawna. Rozmawiajmy więc, dowiadujmy się i podpowiadajmy innym. Być może nasze zdanie, zainteresowanie tematem sprawią, że coś jednak się zmieni. Nawet jeśli nie przez działanie nas samych, to przez to, że pomogliśmy komuś podjąć odpowiednie kroki i teraz może zacząć zmieniać świat.

Jak zmienić świat? Jak robisz to Ty?

W jaki sposób Ty starasz się zadbać o otaczającą nas rzeczywistość? Co robisz, by świat stał się jednak lepszy? W jaki sposób dbasz o siebie i innych? Jestem bardzo ciekawa odpowiedzi i pomysłów, być może pozostawiając komentarz pod tym postem zdołasz zmienić świat? Zainspirujesz kogoś, by zaczął działać?

Udostępnij
Share

Podobne wpisy