Czy wiesz jak urządzić wygodną kuchnię i co należy wciąż pod uwagę podczas planowania jej? Oto kilka cennych wskazówek, jak stworzyć bardzo wygodne i piękne wnętrze.
Jeśli chcesz zmienić wnętrze, koniecznie sprawdź, jak urządzić wygodną kuchnię. Ja również w niedługim czasie planuję stworzenie idealnego miejsca dla nas. Po przeprowadzce nie było czasu i pieniędzy na to, by od nowa urządzić to miejsce. Jednak z biegiem miesięcy zaczęło się to zmieniać i obecnie rozpoczynam planowanie idealnego pomieszczenia. Jak się za to zabrać?
O czym pamiętać przy planowaniu kuchni?
Przede wszystkim –
funkcjonalność. Pamiętajmy, że nie wszystko co wygląda pięknie, sprawdzi się też w codziennym życiu. Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu. Dlatego musimy zaplanować wszystko tak, aby było nam w niej wygodnie. Mając na uwadze
ergonomię, powinniśmy zaplanować kuchnię tak, aby nie marnować czasu i energii na wykonywanie zbędnych czynności. Jeśli będziemy przez długi czas szukać czegoś w szafkach, przekładać w nich rzeczy i ciągle ponownie w nie wkładać, z pewnością stracimy wiele czasu i energii. Pamiętajmy także, aby zaplanować odpowiednią ilość blatów roboczych, szuflad, gniazdek elektrycznych, a także zapewnić w kuchni odpowiednie oświetlenie. Ogromnie ważne są także kolory w kuchni, ale o tym zachęcam do poczytania na stronie
blog.edinos.pl, gdzie opisane jest, jak dobierać i łączyć kolory w aranżacjach kuchennych.
Jak urządzić wygodną kuchnię – zasada 4 stref
Podczas planowania kuchni należy wziąć pod uwagę 4 podstawowe strefy, jakie muszą się w niej znaleźć. Są to strefy: zapasów, zmywania, przygotowania, a także gotowania.
Strefa zapasów – lodówka i produkty spożywcze
W kuchni bardzo ważne jest, aby mieć gdzie przechowywać produkty spożywcze, a także naczynia i garnki niezbędne do przygotowania posiłków. Należy odpowiednio zaplanować szafki i półki do przechowywania, a dobrze jest również umieścić je w pobliżu lodówki. W pobliżu powinny być też blaty, na które możemy odkładać kolejno wyjmowane produkty. Jeśli planujesz spiżarnię, lepiej by była jak najbliżej kuchni. Korzystanie z niej będzie zdecydowanie prostsze. Zaplanuj w kuchni schowki, szuflady, a w otwieranych szafkach kosze typu cargo. Są nieco droższym wydatkiem, ale z pewnością nie pożałujesz tego wyboru.
Strefa zmywania – zlewozmywak, zmywarka i kosz na śmieci czy odpadki
W niedalekiej odległości od lodówki i miejsca przechowywania warzyw i owoców warto umieścić
zlewozmywak. Sięgając po produkty spożywcze będziemy mieli blisko do wody, w której możemy je umyć. W Polsce większość osób miejsce dla
kosza na śmieci ustala pod zlewozmywakiem. To bardzo wygodne, bowiem w okolicy zlewu rzeczywiście mamy zwykle najwięcej odpadów. Jeśli jednak decydujemy się na
kompostownik – możemy umieścić pojemnik na bioodpady w okolicy zlewu, a kosz na sortowane i zmieszane odpady może być w innym miejscu. Rozsądnym wyjściem jest ustawienie
zmywarki zaraz obok zlewozmywaka. Wówczas nie będziemy mieli trudności z wylaniem resztek napoi z kubków przed umieszczeniem ich w zmywarce, czy opróżnienia talerzy. Jednocześnie,
szafka na talerze i kubki powinna znajdować się w pobliżu zmywarki, aby z łatwością wyciągać umyte naczynia i odkładać na miejsce.
Strefa przygotowania – blat roboczy, płyta kuchenna, deski do krojenia, urządzenia kuchenne i przyprawy
Najwygodniej jest, gdy strefa robocza znajduje się po prawej i lewej stronie od zlewozmywaka. Pamiętaj, że jest to odpowiednie miejsce na płytę grzejną, na której będziemy smażyć i gotować. Pomiędzy płytą a zlewem warto pozostawić 90cm blatu roboczego. Dzięki temu wszystkie prace w kuchni będą wykonywane sprawnie i wygodnie. Nie zapomnij o właściwym oświetleniu blatu roboczego. Ponadto, w pobliżu znajdź miejsce na gniazdka elektryczne, które zasilą mikser, młynek, czy inne urządzenia kuchenne. Pod ręką warto mieć deski do krojenia, noże i przyprawy.
Strefa gotowania – kuchenka, piekarnik, mikrofalówka
W pobliżu blatów roboczych warto umieścić kuchenkę oraz piekarnik. Nad kuchenką okap. Nie zapomnijmy również o przestrzeni, gdzie będziemy mogli zdjąć gorący garnek czy patelnię i bezpiecznie odłożyć z daleka od źródła ciepła. Przyda się, kiedy dania będą gotowe. Wystarczy przestrzeń około 30cm obok kuchenki. Obecnie, mamy do wyboru wiele ciekawych rozwiązań kuchennych, a jednym z najciekawszych jest użycie szafek kuchennych – słupków. Można w nich ustawić w pionie piekarnik, mikrofalówkę i inne urządzenia, dzięki czemu zyskamy do nich wygodny dostęp. Dla własnej wygody powinniśmy ustawić poszczególne strefy blisko siebie, aby płynnie przechodzić z poszczególnych etapów przygotowania posiłków do innych.
Jak urządzić wygodną kuchnię – trójkąt roboczy
Być może słyszeliście już o trójkącie roboczym w kuchni. Jest to trójkąt, na który składają się: lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Powinny być dokładnie w tej kolejności. Dlaczego?
Otóż, przygotowując posiłek najpierw wyciągamy produkty z lodówki lub szafki. Następnie myjemy je w zlewie. Kroimy na desce i wkładamy do garnka, aby ugotować.
W ten sposób nie musimy biegać po całej kuchni i ciągle wracać się, przenosić produktów i naczyń, ale wszystko mamy pod ręką. Jednocześnie, ze względów ergonomicznych należy zachować odpowiednie odległości pomiędzy wszystkimi urządzeniami w tym trójkącie. Zatem:
– między lodówką a zlewozmywakiem powinno być 120-210 cm,
– pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką należy przygotować 120-210 cm (ew. 90 cm jeśli mamy naprawdę małą kuchnię),
– zaś między lodówką a kuchenką warto pozostawić120- 270 cm odległości. W ten sposób kuchnia będzie bardzo wygodna.
Jak urządzić wygodną kuchnię – kształt i rozkład szafek
W zależności od tego, jaki kształt ma pomieszczenie oraz jak jest duże, możemy zdecydować się na konkretny układ szafek. Do wyboru mamy kilka podstawowych układów, od których możemy tworzyć różne kombinacje. W każdym układzie pamiętajmy, aby właściwie ustawić elementy z trójkąta roboczego. Na poniższej grafice, którą znalazłam na stronie Pinterest jest to doskonale widoczne.
Właściwe oświetlenie w kuchni
Trudno stworzyć idealną kuchnię bez oświetlenia. Oczywiście, światło dzienne jest najlepsze i jeśli mamy możliwość stworzenia w domu kuchni z oknem na stronę północną lub wschodnią – warto tak zrobić. Dodatkowo, należy pomyśleć o sztucznym oświetleniu. W niewielkim pomieszczeniu wystarczy jedna lampa usytuowana na środku. Ponadto, warto pomyśleć o oświetleniu blatów roboczych, np. podwieszając lampki czy listwę led pod szafkami wiszącymi. Jednak światło powinno być skierowane na blat i w żadnym wypadku nie może razić w oczy. W większych pomieszczeniach warto zdecydować się na kilka punktów świetlnych, aby równomiernie oświetlić całą kuchnię. Pamiętajmy także, że najwygodniejsza odległość pomiędzy blatem roboczy, a szafkami wiszącymi wynosi 50cm. Zaś najwyższa półka powinna znajdować się na wysokości 180cm.
Spożywanie posiłków
Miejsce do spożywania posiłków to w przypadku części z nas również kuchnia, ale nie zawsze. Część osób zdecydowanie woli spożywać posiłki w salonie bądź jadalni. W każdym z tych wypadków zdecyduj się na odpowiednio duży stół i równie wygodne krzesła. Nie zapomnij także o przestrzeni pomiędzy nimi oraz ścianami czy innymi meblami. Każda kuchnia może okazać się bardzo wygodna, jeśli tylko świadomie ją zaprojektujemy. Nie jest to łatwym zadaniem, a często musimy pójść na pewne kompromisy. Jednak decydując się na nie możemy nadal mieć wygodną kuchnię. Dlatego dobrze przemyśl swoje pomieszczenie i stwórz kuchnię tak, by była wyjątkowa. Jeśli chcesz zadbać o swoją kuchnię i cieszyć się nią na dłużej, stosuj jedynie sprawdzone
środki czystości. Sklep internetowy Voigt oferuje produkty, dzięki którym utrzymasz czystość bez nadmiernego wysiłku.
Wpis przy współpracy z marką Voigt.