jak oświetlić mieszkanie

Jak oświetlić mieszkanie? Kilka ważnych zasad

Zastanawiasz się, jak oświetlić mieszkanie, aby było komfortowo, wygodnie i ciekawie? Oto kilka prostych zasad, które pomogą stworzyć wyjątkową przestrzeń we wnętrzu, a przy tym zapewnią właściwe oświetlenie w najważniejszych miejscach. Oświetlenie w mieszkaniu ma za zadanie przede wszystkim zapewnić nam odpowiednie rozświetlenie przestrzeni po zmroku. Kiedy na zewnątrz robi się ciemno, a przez okna…

Udostępnij
Share

Zastanawiasz się, jak oświetlić mieszkanie, aby było komfortowo, wygodnie i ciekawie? Oto kilka prostych zasad, które pomogą stworzyć wyjątkową przestrzeń we wnętrzu, a przy tym zapewnią właściwe oświetlenie w najważniejszych miejscach.

Oświetlenie w mieszkaniu ma za zadanie przede wszystkim zapewnić nam odpowiednie rozświetlenie przestrzeni po zmroku. Kiedy na zewnątrz robi się ciemno, a przez okna nie wpada już światło słoneczne, niezbędne jest doświetlenie przestrzeni. Jak to zrobić, aby najważniejsze rejony wnętrza były funkcjonalne, a przy tym stworzyć przyjemną atmosferę?

Jak oświetlić mieszkanie, aby było funkcjonalne?

Najważniejsze, aby zdać sobie sprawę z tego, że nie każde miejsce w naszym mieszkaniu musi być tak samo mocno oświetlone. W niektórych pomieszczeniach, jak przedpokój czy sypialnia, wystarczy nam żarówka o słabszej mocy lub jeden punkt świetlny. Można wybrać także plafon lub kinkiet, jak choćby te oferowane przez sofario.com. Z kolei w innych miejscach musimy zadbać o prawidłowe doświetlenie wnętrza. Z pewnością takimi miejscami będzie kuchnia (zwłaszcza blat roboczy), salon (warto skupić się na oświetleniu nad stołem), czy łazienka. W miejscu, gdzie zwykle wypoczywamy wystarczy nam słabsze oświetlenie. Jeśli jednak lubimy czytać, warto zainwestować w dodatkową lampkę (np. stojącą), która zapewni więcej światła.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując oświetlenie swojego mieszkania nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie. Dotyczy to przede wszystkim miejsc szczególnie narażonych na wilgoć. Do łazienki czy kuchni warto wybrać lampy o odpowiedniej normie, które są wodoodporne i w pełni nadają się do korzystania z nich w pomieszczeniach bardzie narażonych na wysoką wilgotność. Dzięki temu zmniejszymy szansę na pożar lub porażenie prądem. Podłączenie oświetlenia warto zlecić uprawnionemu elektrykowi. Pamiętajmy bowiem, że mamy do czynienia z prądem. Warto więc zachować najwyższą ostrożność.

Jak oświetlić mieszkanie – kilka porad

Podczas projektowania instalacji elektrycznej w domu czy mieszkaniu warto stworzyć kilka dodatkowych punktów świetlnych lub gniazdek. Z czasem może okazać się, że będą bardzo przydatne.

W niektórych pomieszczeniach (jak salon czy sypialnia) warto wybrać choć jedną lampę z regulacją natężenia światła. Jest to bardzo wygodne kiedy chcemy wypocząć i nie potrzebujemy tak silnego oświetlenia.

Wybierz wiele różnych źródeł światła do poszczególnych pomieszczeń i rozlokuj je w różnych miejscach. W ten sposób można skutecznie doświetlić wnętrze, powiększyć je optycznie czy zbudować nastrój. Co więcej, w taki sposób można najskuteczniej oświetlić poszczególne pomieszczenia i zapewnić sobie i domownikom odpowiednią ilość światła. Jest to szczególnie ważne z pochmurne dni.

Pamiętaj, że lampy z abażurami mają wiele wdzięku. Zaś w dzisiejszych czasach możemy znaleźć w sklepach setki niebanalnych, stylowych i przepięknych lamp. Dlatego nie zastępuj wszystkich lamp w domu ukrytym oświetleniem wbudowanym w ściany czy sufity. Piękna lampa może okazać się wspaniałym wyborem i zapewni wyjątkowe dopełnienie stylowego wnętrza.

Postaw na energooszczędność. Oświetlenia ledowe i świetlówki energooszczędne są bardzo skuteczne i doskonale rozświetlają pomieszczenia. Z kolei ich pobór mocy jest niewielki, dzięki czemu rachunki za prąd nie będą wysokie. Co więcej, dostępne na rynku świetlówki możemy dobrać do rodzaju i stylu lampy. Swoim wyglądem mogą przypominać wspaniałe żarówki, które często same w sobie stanowią doskonała ozdobę.

Jeśli nie masz w domu rolet lub zasłon, postaw na parapecie okna zapaloną lampkę. Dzięki temu przechodnie nie będą widzieli wnętrza mieszkania.

Wpis powstał dzięki inspiracji sofario.

Udostępnij
Share

Podobne wpisy