ekologiczne nawozy

Dlaczego warto używać ekologicznych (naturalnych) nawozów?

Gleba potrzebuje nawozu, aby mogła wydać obfite plony, szczególnie w przypadku przydomowych ogródków. Najlepszy nawóz to oczywiście ten naturalny, a nie sztuczny. Podobnie jest zresztą z żywnością – najwartościowsza to ta organiczna, pochodząca z ekologicznych upraw. Jakie są zatem rodzaje nawozów organicznych, którymi warto nawozić swoje rośliny w ogrodzie? Piękny ogród i nieprzeciętne zbiory dzięki…

Udostępnij
Share

Gleba potrzebuje nawozu, aby mogła wydać obfite plony, szczególnie w przypadku przydomowych ogródków.

Najlepszy nawóz to oczywiście ten naturalny, a nie sztuczny. Podobnie jest zresztą z żywnością – najwartościowsza to ta organiczna, pochodząca z ekologicznych upraw. Jakie są zatem rodzaje nawozów organicznych, którymi warto nawozić swoje rośliny w ogrodzie?

Piękny ogród i nieprzeciętne zbiory dzięki ekologicznym nawozom

Większość osób marzy o posiadaniu własnego ogródka, a jego szczęśliwi posiadacze chcieliby, aby był on zadbany i pięknie się prezentował. Niektórzy preferują rośliny ozdobne i starannie przystrzyżony trawnik oraz drzewa, krzewy i kwiaty, a inni stawiają na ogródek warzywny. Niezależnie od tego, co znajdzie się w naszym przydomowym ogrodzie, konieczne jest zadbanie o dobrej jakości glebę. Chociaż próchnica powstaje w naturalny sposób z opadłych liści i mulczowanej trawy, to jednak jest to zwykle niewystarczająca ilość. W związku z tym zaleca się wzbogacić glebę, stosując różnego typu nawozy. Najlepiej jest sięgnąć po te naturalne, czyli w pełni bezpieczne nawozy organiczne. Dostarczają one roślinom mikro- i makroelementów, niezbędnych im do prawidłowego wzrostu. Ponadto zasilają one glebę w próchnicę, pozwalając zachować naturalny obieg materii. W ich składzie znajdują się zarówno związki pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Do nawożenia stosuje się przede wszystkim obornik, kompost, torf, korę drzew i nawozy zielone. Dlaczego warto po nie sięgać? Otóż stosowanie nawozów naturalnych i organicznych przyczynia się do zwiększenia wielkości i jakości plonów oraz do poprawienia jakości środowiska.ekologiczne nawozy

Naturalny nawóz można zrobić samodzielnie, dostać od rolnika czy też sięgnąć po ekologiczne nawozy sklepowe. Wybierając te ostatnie, należy zwrócić uwagę na ich skład oraz upewnić się co do ich jakości. Zaleca się kupować nawozy wyłącznie od sprawdzonych i renomowanych producentów. Skuteczne i godne polecenia są produkty firmy Target, która w ofercie ma różnego typu nawozy ekologiczne – czy to biohumus max do ziół, biomass sugar, płynny nawóz do owoców, nawóz ekologiczny do warzyw czy obornik bydlęcy.

Najlepsze ekologiczne nawozy

Jeśli pragniemy dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych minerałów, to z całą pewnością warto sięgnąć po obornik. Najlepszy będzie ten przekompostowany, gdyż ten świeży można stosować wyłącznie jesienią. Można także kupić obornik w wersji suszonej. Doskonałym nawozem organicznym będzie kompost, który zapewnia właściwy obieg materii w przyrodzie. Zawarte w nim składniki są bardzo łatwo przyswajalne przez rośliny. Stosowanie kompostu zapewnia glebę przewiewną, pulchną i dobrze chłonącą wodę. Ponadto, nawet po przekroczeniu zalecanej dawki kompostu nie trzeba martwić się tym, że odbije się to w jakikolwiek sposób niekorzystnie na roślinach, zwierzętach czy użytkownikach ogrodu. Mamy także torf, który dostarcza sporo próchnicy i jednocześnie zatrzymuje ją w wierzchnich warstwach gleby. Stosowanie torfu pozwala na rozluźnienie jej struktury i zwiększenie zwięzłości piaszczystej. Jako, że torf wyróżnia się odczynem kwaśnym, świetnie nadaje się do nawożenia gleb pod rośliny wymagające niższego pH. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zawiera on stosunkowo niewiele minerałów, dlatego też zaleca się łączyć go z obornikiem. Na rynku dostępny jest także torf niski o odczynie zasadowym, który mniej chłonie wodę, ale charakteryzuje się większą zawartością fosforu i azotu.ekologiczne nawozy

Inną opcją jest nawóz kurzy, który zawiera sporo związków mineralnych i obfituje w azot. Trzeba jednak go przefermentować i mocno rozcieńczyć przed użyciem. Do dyspozycji mamy także nawozy zielone składające się z roślin szybko rosnących i produkujących sporą ilość masy organicznej. Świetnym źródłem próchnicy jest także kora drzew, która jednak nie zawiera zbyt dużej ilości składników mineralnych. Warto łączyć ją zatem z obornikiem. Ciekawą opcją są nawozy typu biohumus, które powstają z resztek pokarmowych przerobionych przez kalifornijskie dżdżownice. Posiadają one zatem nie tylko składniki pokarmowe, ale również sporo enzymów. Niektórzy stosują również odpady węgla brunatnego jako nawóz ze względu na zawartość magnezu, wapnia i mikroelementów.

Udostępnij
Share

Podobne wpisy